Rusko se připravuje na velkou válečnou operaci. Může mít dvě podoby

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se ruské síly v nadcházejících měsících připravují na rozhodující vojenskou operaci.

i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nejnovější zpráva ISW mluví o tom, že se Rusové připravují k provedení velkých operací v Luhanské oblasti, píše web Onet. Přesměrovávány mají být do tohoto regionu jednotky i z Chersonské oblasti na linii Svatove-Kreminna, kde se fronta stabilizovala. Že se něco chystá, předpovídá i ukrajinská vojenská rozvědka HUR, ovšem v jiné podobě, uvádí dále Onet. Podle zástupce rozvědky Vadyma Skibického Moskva započne velkou ofenzivu na jaře, nejpozději na začátku léta. Útok má směřovat na Doněckou a Luhanskou oblast.

Útok z Běloruska se neočekává

Skibicky ani analytici ISW ale nepředpokládají, že dojde k útoku ruských jednotek ze severu, z běloruského území. Přitom právě o něm se v posledních týdnech hojně spekuluje. Dokonce se objevují informace, že se do války na Ukrajině přímo zapojí i běloruská armáda, jak Události247 psaly během ledna. Obavy zvyšují hlavně společná cvičení ruské a běloruské armády, které budou až do února probíhat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je nejbližší zahraniční spojenec Vladimira Putina

Ukrajinská rozvědka se zapojením Minsku ale zjevně nepočítá. Podle Skibického pravděpodobně nedojde ani na ruskou ofenzivu směřující na jih Ukrajiny, uvádí Onet. ISW si zároveň není jistý, jestli rozhodující ruská vojenská operace bude útočná či obranná. Obě možnosti jsou možné. Nejnovější analýza amerických analytiků obsahovala i informaci o členech Wagnerovy skupiny. ISW připomněl prohlášení nadace hájící práva vězňů v Rusku, podle které z 50 tisíc naverbovaných wagnerovců zůstalo na bojišti jen 10 tisíc žoldáků.

Wagnerovi žoldáci jako potrava pro děla

Ostatní byli zabiti, zranění či dezertovali, uvádí Onet. „ISW nemůže nezávisle potvrdit tyto výpočty, ale jsou velmi pravděpodobné, a to vzhledem k taktice Wagnerovy skupiny používat zajatce jako potravu pro děla ve velmi vyčerpávajících útočných operacích,“ cituje ze zprávy ISW Onet. Velké ztráty zaznamenává i samotná ruská armáda. I proto Moskva přistupuje k mobilizaci ukrajinských občanů, které deportovala z dočasně okupovaných území na východě Ukrajiny, informuje web Novinky.

Podle Luhanské vojenské správy byla mobilizace také důvodem, proč ruské úřady v minulosti v těchto oblastech vydávaly ruské pasy. Doklady se snažila Moskva dávat lidem na Donbasu ještě před vyhlášením referend, na základě kterých Rusko čtyři oblasti anektovalo, ale nesetkala se s velkou odezvou. A to i přesto, že ruské úřady nabízely za ruský pas finanční podporu ve výši 10 tisíc rublů (zhruba 3200 korun), připomínají Novinky.

Zaútočí Rusko znovu podle vás velkou silou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda