Obchodní řetězce mají v plánu plošné zdražení oblíbených potravin. Kupuje si je přitom skoro každý Čech

Zdražování je v posledních měsících často skloňovaným tématem. Některé pochoutky proto Češi budou už brzy muset oželet.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Události247 nedávno psaly například o dramatickém růstu ceny pomerančového džusu nebo olivového oleje. To ale bohužel zdaleka nejsou jediné druhy potravin, u kterých cena letí směrem nahoru. Výrazně si lidé připlatí také za nejrůznější čokoládové sladkosti. Důvodem je rostoucí cena kakaa, letos meziročně zdražilo několikanásobně.

Některé potraviny si nebudeme moci dovolit

Zdražování by se mohly dočkat i tolik oblíbené banány. Jak jsme informovali nedávno, i když díky snížení sazby DPH poklesla v mnoha supermarketech cena banánů zhruba o 1 až 2 koruny za kilogram, v dlouhodobém horizontu lze očekávat, že tuto oblíbenou potravinu čeká spíše opačný trend. Problémy totiž může způsobovat počasí. Příčinami špatné úrody banánů jsou nejen klimatické změny, které negativně ovlivňují produkci, ale i nemoci, jež jsou pro rostliny banánů ničivé.

Právě se děje: Brutálně zdražuje klíčová potravina, kterou si kupujeme všichni. Rychle si udělejte zásoby, dokud je čas

Podle expertů si však připlatíme také za kakao, kávu nebo čaj. Může za to změna klimatu, ale například i boj za lepší práva pracovníků v rozvojových zemích, jak upozornil web TN. „Speciálně u kakaa má velký vliv klimatická změna,“ vysvětlil pro web ekonom Štěpán Křeček. O nárazovém růstu ceny kakaa píše také web CBS.

Káva a čaj už jen pro bohaté?

Všechny tyto souvislosti znamenají jediné: obchodníci zboží koupí dráž a tím pádem je budou muset také dráž prodat. Podle zemědělského analytika Havla se to týká právě kávy a dalších exotických plodin pěstovaných mimo Evropskou unii. Pro TN řekl, že EU dlouhodobě tlačí na to, aby dělníci na plantážích dostávali za svou odvedenou práci lepší mzdu. Unie také požaduje, aby byly určité komodity pěstovány co nejekologičtějším způsobem. To se podle Havla odráží v následných cenách pro spotřebitele, dodává TN.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Brzké zdražení se dotkne velké skupiny spotřebitelů

Zdražování by mělo pokračovat především u exotických komodit. Havel odhaduje, že může jít až o 10 procent. V Česku se na vyšší ceně kakaa, kávy nebo čaje projevil také slabý kurz koruny, který meziměsíčně zvýšil i ceny dalších potravin, které se do Česká dováží ze zahraničí. „Jsem velká kafařka, takže nutno říci, že i kdyby kafe zdražilo nevím na kolik, toho se nezvdám. Kupuji si stejně kvalitnější druhy, které už tak nepatří zrovna k těm levným,“ říká Událostem247 paní Erika z Břeclavi.

Dotkne se vás výše zmíněné zdražení vybraných potravin? Podělte se o to s námi v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články