Chtěli zbavit politiku korupce, ale sami přišli krást: Kauzy Starostů jsou plné kliček a nepravostí

Hnutí STAN ve svém programu slibuje průhledné fungování státu, protože nabízí poctivé a kompetentní politiky. V tomto roce ale potvrzuje pravý opak.

i Zdroj fotografie: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Starostové a nezávislí nejsou na politické scéně žádní nováčci. Teprve v loňských parlamentních volbách se ale dočkalo hnutí většího úspěchu a stalo se součástí vlády. Od té doby provází STAN jedna kauza za druhou. Jedna z prvních se objevila na začátku letošního roku, kdy se ukázalo, že tehdejší poslanec Jan Farský plánuje odjet na půlroční studijní stáž do USA a zároveň chce být dál součástí Sněmovny. Představa člena hnutí STAN byla taková, že se bude dostavovat jen na důležitá poslanecká hlasování, jinak bude pilným studentem v Oregonu.

Student Farský

Teprve až na nátlak veřejnosti a opozice se Farský svého poslaneckého mandátu vzdal. Kritika k jeho osobě narostla obzvlášť poté, co se ukázalo, že o přijetí ke studiu věděl už v době parlamentních voleb, ale občanům tuto skutečnost nesdělil. Prezident Miloš Zeman tehdy takový postup označil za „podvod na voličích“, jak informoval web iDnes.

iZdroj fotografie: S vědomím Jana Farského / Facebook
Jan Farský

Nešlo ale o jedinou kauzu, která se kolem hnutí STAN objevila na začátku letošního roku. Jak psal server Seznam Zprávy, hnutí darovaly několik milionů korun společnosti, jejichž spolumajitel je trestně stíhaný v daňové kauze.

Na účet STAN dorazily peníze krátce po loňských říjnových volbách. Vedení hnutí se zpočátku stavělo k celé kauze s nadhledem, ale nakonec všechny dary od právnických osob v hodnotě 3,43 milionu korun vrátilo. Podle předsedy hnutí Víta Rakušana přijetím darů ale nebyl porušen zákon, psal web Blesk. V červnu vyšlo najevo, že údajně bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček byl členem organizované skupiny, která se podílela na korupci a ovlivňování veřejných zakázek v pražském dopravním podniku.

Rakušan dál ve funkci

Kauza Dozimetr nedopadla v hnutí STAN jen na Hlubučka. Hlavou celé organizované skupiny byl podnikatel Michal Redl, který měl velmi blízko k tehdejšímu ministrovi školství Petru Gazdíkovi (STAN). Podle policejního usnesení měli spolu muži komunikovat přes šifrované telefony a trávit společné dovolené, píše web Novinky. Pracovní a společenské kontakty Gazdík přiznal, ale odmítl, že by zlínský podnikatel jakkoli zasahoval do rozhodování hnutí. Přesto nakonec Gazdík na funkci šéfa resortu školství po nátlaku rezignoval.

iZdroj fotografie: STAN
Petr Hlubuček

Všechny kauzy tvrdě dopadly také na šéfa hnutí Rakušana, který se obhajoval, že o pochybných aktivitách členů STAN nevěděl. Podporu veřejnosti ale Rakušan nemá, jak informoval server iRozhlas. Důvodem je kauza kolem jmenování šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka. Rakušan jako ministr vnitra Mlejnka do funkce jmenoval, přestože se ukázalo, že se také stýkal s lobbistou Michalem Redlem. Až po nátlaku Mlejnek na konci srpna na funkci sám rezignoval. Opozice usilovala neúspěšně i o odvolání Rakušana.

Co si o aktivitách hnutí STAN myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články