V kritickém momentu může Putin nařídit vojákům provedení konečného tlaku

Opět narůstají obavy, že dojde ve válce na Ukrajině k eskalaci ze strany Ruska. Souviset to může i s ročním výročím invaze, které nastane zhruba za měsíc.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl nařídit ruským vojákům, aby v den výročí invaze na Ukrajinu provedli „poslední zásah“, informuje o obavách web Express. Rok od začátku války přitom uběhne už 24. února. Navíc v posledních týdnech se blíží boje do kritického bodu. Putinovy síly výrazně zesílily brutální útoky, připomíná Express. I to zesiluje obavy, že může dojít k eskalaci konfliktu. Součástí toho má být i masová ruská mobilizace, která se dotkne stovek tisíc Rusů, ve hře jsou ničivé jaderné útoky.

Druhá mobilizace na spadnutí

Na druhou vlnu náboru ruských vojáků upozorňují i analytici amerického Institutu pro studium války (ISW), informuje web Novinky. K vyhlášení mobilizace může dojít už ve středu, kdy má Putin pronést projev v Petrohradě u příležitosti 80. výročí prolomení nacistické blokády Leningradu sovětskou armádou. „Putin rád používá symbolická data, aby oslovil ruský lid. Někteří ruští prováleční blogeři poznamenali, že využije této příležitosti k vyhlášení mobilizace,“ citují Novinky ze zprávy ISW.

Sami ukrajinští představitelé upozorňují, že šéf Kremlu může shromáždit vojáky k poslednímu konečnému tlaku, uvádí dále Express. I proto tajemník ukrajinské Rady bezpečnosti Oleksij Danilov vyzval západní země, aby urychleně poslaly Kyjevu více zbraní. Podle něj to je jediná možnost, jak Rusko porazit. Spojené státy na tyto apely v posledních týdnech slyší čím dále více. Na začátku roku Washington oznámil rekordní hodnotu balíčku pomoci za 3,75 miliard dolarů (zhruba 84 miliard korun), jak Události247 psaly před pár dny.

USA vydají izraelské zásoby

Nyní se objevila informace, že USA pošlou Ukrajině také své zásoby munice uskladněné v Izraeli, píše ČTK. Izrael přitom sám odmítá válkou zasažené zemi zbraně dodávat. Ukrajinská spotřeba je přitom velmi vysoká. Odhaduje se až kolem 90 tisíc dělostřeleckých granátů měsíčně, čemuž nestačí ani kombinované výrobní kapacity USA a evropských zemí, a proto je třeba hledat zdroje jinde, uvádí dále ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině trvá už jedenáctý měsíc, boje neustávají ani v zimním počasí

Z amerických zásob v Izraeli má na Ukrajinu jít zhruba 300 tisíc dělostřeleckých granátů. Web Express také upozorňuje, že Rusko rovněž činí další kroky. Už dříve Moskva oznámila rozsáhlou revizi své armády. Podle ministra obrany Sergeje Šojgu k tomu má dojít v průběhu tří let. „Pouze posílením klíčových strukturálních složek ozbrojených sil je možné zaručit vojenskou bezpečnost státu,“ cituje jeho slova Express.

Chystá se Putin na útok, nebo jen zkouší nervy Západu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou