Česku hrozí přímé nebezpečí ze strany Ruska. Ministryně obrany už začala jednat

V letošním roce přestává být bezpečno i v těch nejbezpečnějších zemích. Česká vláda proto chystá preventivní kroky.

i Zdroj fotografie: Milan Nykodym / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v neděli v pořadu České televize oznámila, že její resort chystá změnu předpisů, které umožní účinnější ochranu kritické infrastruktury. Důvodem má být ruská agrese na Ukrajině. Podle ministryně má dojít především k posílení pravomocí vojenské policie a zpravodajské služby. Černochová také uvedla, že se Rusko snaží oslabovat zbrojní průmysl v zemích, které pomáhají Ukrajině. Česko přitom patří ke státům, které válkou zasažené zemi pomáhají nejvíce.

Pomoci mají vojáci

I proto už došlo ke zvýšení ochrany některých objektů kritické infrastruktury. V budoucnu by měli být využiti k tomuto účelu podle Černochové i vojáci. Ti například nyní pomáhají s ochranou hranic kvůli nelegální migraci. Šéfka resortu obrany také uvedla několik případů, které mají dokazovat ruské aktivity v Evropě. S ruskou hybridní válkou proti Západu může podle ní souviset sabotáž na kabelech, kvůli které došlo v sobotu k zastavení vlaků na severu Německa, píše web ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Armáda nasadila 80 vojáků, aby společně s Celní správou ČR posílili Policii České republiky při znovuzavedení ochrany vnitřních hranic v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji

Dalším příkladem ruských útoků je výbuch v bulharské zbrojovce, ke kterému došlo minulý týden. To má mít dopad i na český zbrojní průmysl, protože se kvůli tomu zastaví výroba součástek do dělostřelecké munice. Černochová také v té souvislosti připomněla výbuchy ve Vrběticích. V půlce října uplyne od útoků osm let, ale české úřady přišly s odhalením viníků až loni v dubnu. Podle nich za explozemi stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Podezřelými jsou Rusové Anatolij Čepiga a Alexander Miškin, kteří se prokazovali falešnými pasy.

Bezpečnost v ČR klesá

Není vyloučeno, že Moskva bude podobné akce v Evropě připravovat jako odpověď na pomoc Západu Kyjevu. Nemusí jít přitom jen o přímé útoky na konkrétní cíle, ale velmi oblíbeným destabilizačním nástrojem Ruska se stávají dezinformace. K jejich šíření hojně pomáhají i české dezinformační weby, které krátce po ruské invazi na Ukrajinu internetové sdružení CZ.NIC zablokovalo. Už na konci května ale byly opět dostupné, protože už podle sdružení nepředstavují hrozbu, informoval web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V pátek začalo týdenní mezinárodní cvičení Powerful Word pro téměř 200 českých vojáků, kteří se zaměří na informační a psychologickou válku, civilně-vojenskou spolupráci a kybernetické působení

Několik proruských webů tak nadále šíří zavádějící informace o válce na Ukrajině, aniž by byly jakkoli omezovány. Právě tato strategie je součástí hybridní války, která může v budoucnu ohrozit bezpečnost v Česku. Brzy tak mohou být minulostí zprávy o tom, že tuzemsko patří k nejbezpečnějším zemím na světě. Pokles je zaznamenatelný i v posledních letech. Zatímco v roce 2016 Česko skončilo ve srovnání Světového indexu míru na šestém místě, loni už to bylo místo osmé a v letošním roce dokonce deváté, informuje web TN.

Co si o bezpečnosti v Česku myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články