Provozovatelé čerpacích stanic využili situace. Po celé léto prodávali pohonné hmoty s nadprůměrnými maržemi.
Válka na Ukrajině přinesla nejen strach a nejistotu, ale také zdražování. Především cena pohonných hmot vystřelila do rekordních výšin a v určitém období atakovala i padesát korun za litr. Mohla za to hlavně situace na trzích, na kterou čerpadláři reagovali dokonce rychleji, než by měli. Cenu zvyšovali na stojanech téměř denně, přestože měli ještě pohonné hmoty nakoupeny za nižší částky. Překvapovalo to nejen samotné řidiče, ale také odborníky.
Narůst marže o 200 procent
Už v té době mnoho lidí tušilo, že za prudkým zdražováním není jen opravdu vysoká cena na trhu, ale také přemrštěné marže čerpacích stanic. Tato domněnka se teď potvrzuje. Už v květnu sice ministerstvo financí začalo s kontrolami pumpařů, ale v té době nenašlo žádné pochybení. V tomto období byla ještě stále cena ropy na světových trzích vysoká. To se ale změnilo s příchodem letních měsíců. Jenomže motoristé pokles ceny při tankování příliš nepocítili, protože čerpací stanice ji snižovaly velmi pomalu.
Čerpadláři využili situace, kdy si řidiči na vysoké ceny benzínu a nafty zvykli, a zřejmě se rozhodli na tom pořádně vydělat. Jak upozorňuje web Autoživě, zatímco v červnu činila marže na litru jen 1,70 korun, na počátku července se zvedla na průměrných 5,50 korun u nafty a 5,60 u benzínu Natural 95. A to rozhodně není zanedbatelné a už vůbec ne ospravedlnitelné, protože tím získali miliardy navíc. Zvednutí marže o více než 200 procent potvrdily také kontroly ministerstva financí, jak píše dále Autoživě.
Kartelová dohoda?
Byl tedy podán podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže z důvodu podezření z kartelové dohody. Jak bylo během celých prázdnin zřejmé, téměř všechny čerpací stanice držely vysoké ceny. Stát by chtěl v budoucnu něčemu takovému předcházet. „Z důvodu významně zvýšených červencových marží připravilo ministerstvo financí cenovou regulaci, která stropuje maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot,“ cituje web Novinky vyjádření ministerstva financí ze srpna.
Kritikou nešetřil ani šéf resortu Zbyněk Stanjura (ODS) podle kterého čerpadláři zneužili prázdninovou sezonu. Regulace, která má být zavedena, se má týkat jak marží u čerpacích stanic, tak i u distributorů paliv. Pro takový krok je nejvyšší čas, protože jinak budou čerpací stanice dál pokračovat v obírání řidičů. Na druhou stranu je třeba připomenout, že se to netýká všech pumpařů. Jak psal web Deník, mezi některými čerpacími stanicemi byl během srpna rozdíl v ceně za litr benzinu i sedm korun.