Admirál Tony Radakin považuje spekulace o špatném zdravotním stavu ruského prezidenta a informace o jeho odstranění jen za zbožná přání.
Vrchní velitel britských ozbrojených vojsk Tony Radakin vysvětlil, jak na tom šéf Kremlu ve skutečnosti je. „Myslím, že komentáře, že je na tom špatně, nebo že ho určitě někdo zabije, či jinak odstraní, to je jen příklad, kdy je přání otcem myšlenky,“ cituje jeho slova deník Telegraph. Web TN připomíná, že Radakin má jako náčelník generálního štábu britských ozbrojených sil přístup k tajným materiálům zpravodajských služeb. Zároveň vysvětlil, že změna v Rusku je aktuálně nepravděpodobná, protože režim je „poměrně stabilní a Putin může potlačit jakýkoli odpor“.
Ruská hrozba přetrvává
Podle šéfa britské armády ani nikdo nemá motivaci se ruskému prezidentovi vzepřít. I proto Radakin upozorňuje, že Rusko je nadále i přes ztráty na Ukrajině velmi nebezpečné. „Rusko zůstává jadernou mocností, má kapacity ke kybernetickým útokům, má vesmírné programy a má také podmořské programy, takže ohrožuje kabely vedoucí po mořském dně, což jim umožňuje zasáhnout tok informací,“ cituje vysvětlení vrchního velitele britských ozbrojených vojsk server TN.
Přestože Radakin varuje před ruskou silou, zároveň předpovídá, že Moskva z Ukrajiny odejde poražena. Důvodem jsou nejen ruské ztráty, ale připravenost Ukrajiny, která už má plán na obnovu území. Jak dále píše web TN, podle Britů Rusové přišli o 50 tisíc vojáků. Započítáni jsou nejen mrtví, ale také zranění. Moskva ztrácí kromě vojáků také spojence. Jak informuje server TN, po invazi na Ukrajině ztrácí Rusko podporu Kazachstánu. Země dokonce fandí protiruským sankcím, naopak neuznává nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky.
Rozpolcenost Kazachstánu
Jak dále web TN, připomíná tento měsíc Kazaši oznámili, že chtějí Evropské unii dodat více ropy. Rusko neotálelo s reakcí na tento plán a obratem tamní soud nařídil 30denní zastavení ropovodu CPC. Ten vede z kazašských tengizských ropných polí podél severního pobřeží Kaspického moře a stáčí se severně od Kavkazu přímo k Novorosijsku na pobřeží Černého moře. Přestože je ropovod pro Kazachstán velmi důležitý, tamní prezident Kasym-Zomart Kemeluly Tokajev na rozhodnutí zareagoval pohotově a objednal studii na stavbu ropovodu přes Kaspické moře.
Rusko následně od zastavení ropovodu upustilo a za porušení regulací spojených s provozem ropovodu udělilo pouze pokutu. Portál Politico v té souvislosti upozorňuje na určitou rozpolcenost Kazachstánu. Země se sice snaží otevřít světu, ale zároveň si nemůže dovolit úplné zničení vztahů s Ruskem. Zřejmě tak bude pokračovat její balancování na obě strany.