Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí

V poslední době se s kauzami kolem některých potravin roztrhl pytel. Odhalena byla plesnivá bageta, nebezpečné oregano či závadné tvarůžky.

i Zdroj fotografie: Chmee2 / Creative Commons / CC BY
                   

Web Praha IN připomíná, že Olomoucké tvarůžky od loštické společnosti A.W. byly z pultů staženy v polovině dubna. Důvod byl nemilý. Ve specialitě z Hanácka totiž byla objevena plíseň. „Z preventivních důvodů stahujeme z prodeje výrobek A. W. TVARŮŽKY VELKÉ 167 G. Ve výrobku se mohou vyskytovat kolonie plísní. Při stahování z prodeje a následných krocích spolupracujeme se SZPI. Zákazníkům, kteří uvedené balení zakoupili, doporučujeme zakoupený výrobek nekonzumovat,“ varoval obchodní řetězec BILLA. Do prodeje se navíc jen tak nevrátí.

Na problém upozornily i další supermarkety

„Na základě řádně uplatněné reklamace Vám bude ihned vrácena kupní cena výrobku,“ uvedl například obchodní řetězec Tesco. Celá záležitost je nepříjemná nejen pro zákazníky, kteří si tvarůžky s možnou plísní koupili. Velmi špatně celou situaci nese také výrobce. „Jsme z toho nešťastní, protože jsme expedovali všechno na základě uvolnění od divize jakosti. Než to došlo ke spotřebitelům, tak tam ty plísně někde objevili. Výrazně to pocítíme,“ uvedl pro web Praha IN tiskový mluvčí společnosti A.W. Vladimír Kovář.

iZdroj fotografie: abcMedia
Obchodní řetězce na zjištění inspektorů většinou ihned reagují stažením výrobku z prodeje

Firma přišla také o nemalé peníze. Podle mluvčího jsou ztráty v řádech milionů. Nejde přitom jen o peníze, které společnost ztratila na tržbách. Nemalé finanční prostředky stála také likvidace zkažených tvarůžků. Přesto se jedná o celkem logické riziko u takového podnikání, což si výrobce uvědomuje. „U tvarůžků je problém, že nesmí být ošetřovány, protože bychom tím zastavili proces zrání. Je to takový boj. Na jedné straně si pěstujeme kvasinky, bakterie a na druhé straně vytváříme podhoubí pro ty plísně,“ vysvětlil pro web Praha IN Kovář.

Návrat do prodejen je zatím nejistý

Podle mluvčího společnosti se čeká na dobu, kdy další várka sýrů dozraje. Je tak pravděpodobné, že olomoucké tvarůžky od firmy A.W. budou v prodeji v plném rozsahu až za několik týdnů. Tvarůžky však nejsou zdaleka jedinou kauzou, která se v poslední době odhalila. Jak Události247 psaly dubnu, v Albertu se například objevila bageta, na které byla plíseň. V květnu pak Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila závadné balení koření oregano. Jeho konzumace dokonce mohla poškodit játra, jak Události247 upozornily.

Na závadné potraviny pravidelně inspektoři Státní potravinářské a zemědělské inspekce upozorňují na webu Potraviny na pranýři. Mimo produktů, u kterých byl zaznamenán nějaký problém, je možné na stránkách najít také provozovny, ať už restaurace či obchody, které nevyhovují předpisům. Často jde například o výskyt trusu hlodavců ve skladech. Výjimkou ale není ani nedodržování jiných hygienických standardů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články