Na trhu se objevilo závadné oregano. Jeho konzumace může způsobit poškození jater

Bylinky už patří u většiny domácností při vaření k naprosté samozřejmosti. Hodí se do těstovin a salátů. Používá se i na pizzu.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) narazila při svých pravidelných kontrolách na další závadnou potravinu, píše o tom na svém webu. Tentokrát však nešlo o plesnivý sýr či zkažené uzeniny, ale o potravinu, kterou většina z nás považuje za součást zdravé kuchyně. Kontroly odhalily závadná balení koření oregana. Jeho konzumace může poškodit játra. Zdůrazňuje inspekce na webu.

Veškeré závadné věci je dobré vyhodit

Inspektoři zjistili, že v daném balení oregana byl překročen maximální povolený limit pro obsah pyrolizidinových alkaloidů. Jde o toxiny produkované rostlinami, které mají hepatotoxické účinky. Znamená to, že mohou nepříznivě ovlivňovat játra,“ vysvětlil pro Události247 mluvčí zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Závadné bylinky prodával Lidl na Praze 5.

iZdroj fotografie: SZPI
V oreganu byl překročen maximální povolený limit pro obsah pyrolizidinových alkaloidů

Šlo o balení s datem spotřeby do 3. července 2025. Může se tedy stát, že ho mají lidé ještě doma. Pokud ano, určitě se nedoporučuje toto oregano používat a je lepší ho rovnou vyhodit, doporučuje SZPI. Stahování se týká pouze výrobku Oregano 10 gramů od dodavatele McCORMICK POLSKA S.A. Ostatní výrobky Oregano nejsou tímto opatřením dotčeny, doplňuje web QAP. Pokud jste uvedený výrobek zakoupili, můžete ho vrátit do jakékoliv prodejny Lidl. Peníze budou vráceny i bez předložení účtenky.

Plísně a bakterie nejsou výjimečné

Sušené bylinky používám při vaření často, protože ty živé mi doma většinou uschnou. Myslím, že kupuji i toto oregano, ale nemyslím, že když dám kousek třeba do špaget, které nevařím zase tak často, že se mi z toho nic stane,“ řekla Událostem247 Martina Hlaváčová z Přerova. Nejedná se bohužel o ojedinělý případ, kdy kontroly v prodejnách odhalí závadnou nebo zkaženou potravinu.

iZdroj fotografie: abcMedia
Pyrolizidinové alkaloidy jsou toxiny produkované rostlinami, které mají hepatotoxické účinky

Nedávno Události247 například informovaly o sýru Krolewski, u kterého se objevila píseň. Zákazníci ho mohli koupit u obchodního řetězce Albert. Uvedený sýr byl viditelně plesnivý a měl navíc porušený obal. Závadné byly třeba také italské klobásy, které podle inspekce mohly obsahovat bakterie listerie, které pro lidské zdraví mohou být nebezpečné. Pokud zakoupená věc nemá očekávané vlastnosti, je třeba ji reklamovat u prodávajícího, radí web dTest.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články