Požadavky byly vyřčeny: Poprvé se setkali velitelé ukrajinské a americké armády

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley a jeho ukrajinský protějšek Valerij Zalužnyj se poprvé potkali na jihovýchodě Polska. Jednali o válce.

i Zdroj fotografie: U.S. Army Europe Images / Creative Commons / CC BY
                   

Schůzka hlavních velitelů ozbrojených sil Spojených států a Ukrajiny trvala několik hodin na blíže neurčené vojenské základně v Polsku, informuje web Plus Jeden Deň. Oba se mohli poprvé společně setkat na jednání Vojenského výboru NATO v Bruselu, které proběhne tento týden, ale Zalužnyj se v daném termínu nemůže dostavit. Proto proběhlo jednání v Polsku, blízko ukrajinských hranic. „Mluvili detailně o obraně, kterou se Ukrajina snaží před ruskou agresí vykonávat,“ cituje Milleyho mluvčího plukovníka Dave Butlera web Plus Jeden Deň.

Zalužnyj se s lídry NATO nesetká

O setkání informoval i Zalužnyj, který v aplikaci Telegram uvedl, že popsal americkému generálovi potřeby ukrajinských ozbrojených sil. Server iRozhlas připomíná, že oba vojenští představitelé v posledním roce spolu často komunikovali, ale dosud jen na dálku. Podle Butlera je ale důležité, že se muži setkali osobně, protože takové jednání je jiné. Milley navíc bude moci na střetnutí NATO ostatním vojenským lídrům popsat situaci na bojišti a potřeby ukrajinské armády, uvádí dále Plus Jeden Deň.

První osobní schůzka se odehrála v době, kdy Západ navyšuje podporu Ukrajině. Obzvlášť Washington zesiluje svou pomoc, jak Události247 informovaly před pár dny. USA potvrdily i dodávku dlouhodobě požadovaných systémů protivzdušné obrany Patriot. Součástí další podpory bude také výcvik ukrajinských vojáků na území Spojených států, připomíná iRozhlas. Setkání šéfa amerického sboru náčelníků štábů s náčelníkem ukrajinského generálního štábu je zároveň důkazem posilování vztahů mezi oběma armádami, píše Plus Jeden Deň.

Podpora ano, účast ne

Přesto USA nadále odmítají, že by se aktivně do války zapojily. Bílý dům už několikrát dal najevo, že na ukrajinské území nevstoupí žádný příslušník americké armády v uniformě, výjimkou jsou pouze osoby působící na americké ambasádě v Kyjevě. Setkání Milleyho a Zalužného není jediné klíčové, ke kterému tento týden dojde. V pátek se očekává jednání ukrajinské kontaktní skupiny na základně Ramstein v Německu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém Patriot je jeden z nejvyspělejších zbraňových systémů, který si dokáže poradit i s balistickými střelami

Schůzku povede americký ministr obrany Lloyd Austin, připomíná iRozhlas. Kontaktní skupiny tvoří země, které vojensky podporují Ukrajinu, součástí tak je i Česko. Kyjev bude v dalších týdnech zřejmě tlačit hlavně na dodávky další těžké techniky. Zalužnyj v prosinci pro The Economist uvedl, že ukrajinská armáda potřebuje k vytlačení ruských sil dalších 300 tanků, 600 až 700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic. Požadavky byly tak směrem k západním zemím ze strany Ukrajiny jasně vyřčeny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety