Zima 2022: Česko čekají kruté mrazy. Otočit kohoutkem radiátorů bude navíc letos pro lidi finanční pohromou

Předpověď meteorologů na zimní měsíce není vůbec příznivá. Kvůli narušení takzvaného polárního víru mohou Česko zasáhnout mrazivé dny.

i Zdroj fotografie: PatrikPaprika / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Několik arktických dnů, kdy teploty spadnou až pod minus 10 stupňů Celsia, předpokládá prognóza meteorologů, jak Události247 psaly zde. Důvodem je narušení takzvaného polárního víru, což způsobí, že se arktický vzduch nebude držet jen u severního pólu. „Může se v průběhu zimního období rozpadat a přinášet arktické dny, kdy nejvyšší odpolední teploty nebudou stoupat přes mínus deset stupňů celsia,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro web TN. To by mělo výrazný dopad na spotřebu plynu.

Předpovědi se různí

Zatím se drží pod průměrem z minulých let, ale dáno je to nejen šetřením domácností, ale také dosavadním příznivým počasím. To se ale může velmi rychle změnit a lidé budou muset kvůli zimě více otáčet kohoutky na svých radiátorech. I přes vysoké ceny plynu jim nezbude nic jiného, pokud nebudou chtít zmrznout. Lépe na tom letos nebudou ani majitelé domů, kteří mají možnost vytápět svá obydlí tuhými palivy. Uhlí i dřevo v letošním roce výrazně zdražilo, a tak už dávno není levným způsobem vytápění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi se letos kvůli vysokým cenám energií chystají více topit uhlím. To meziročně zdražilo o více než 150 procent

Mírně optimistický pohled na přicházející zimní měsíce ale přináší předpověď, kterou zveřejnila National Oceanic and Atmospheric Administration. Američané mají nejlepší měřící přístroje na světě a jejich výhledy jsou proto velmi oblíbené. Závěry odborníků proto vzbuzují naděje, protože ukazují, že během prosince, ledna i února má být tepleji než obvykle, jak Události247 psaly zde. Přestože první sněhové vločky už se objevují v těchto dnech, v dalších měsících se sněžení příliš nepředpokládá.

Čtyřicetistupňové mrazy jsou minulostí

Teplejší zimu předpovídá i evropský model Kopernikus, podle kterého mají být teploty v prosinci až únoru výrazně nad normálem. Česko, respektive Československo, zažilo svoji nejnižší teplotu v historii v roce 1929. Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic bylo 11. února 1929 naměřeno minus 42,2 stupně Celsia, informuje web CNN Prima News. Sibiřská zima si tehdy vyžádala desítky obětí. Teploty klesaly k minus třiceti stupňům po celé zemi, což způsobovalo praskání vodovodního potrubí a kolaps železniční dopravy.

V posledních 40 letech byla nejmrazivější zima v roce 1985. V lednovém arktickém týdnu panovaly silné mrazy po dobu šesti dnů, kdy se teploty držely kolem minus 30 stupňů Celsia, píše web Aktuálně. Pod tíhou ledové krusty padaly stožáry vysokého napětí a hrozil úplný blackout. V posledních letech je vytrvalý mráz v Česku výjimečný. Podle aktuální týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude nejchladněji v neděli, kdy při zmenšené oblačnosti mohou teploty v severní polovině území spadnout až na minus 10 stupňů Celsia.

Jaká bude podle vás letošní zima?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články