Vláda lidem ,,rozděluje“ peníze ze zisků ČEZu: Věrohodný podfuk, na který se nachytal nejeden člověk

Podvodů na internetu přibývá. Některé z nich se týkají i samotných politiků. Tváří se stal nedobrovolně i samotný premiér Petr Fiala.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Fotografie předsedy vlády Petra Fialy se objevovala především na sociální síti Facebook v příspěvcích kolumbijského politika jménem Sandro Condía. Tento muž skutečně existuje a opravdu šlo o jeho účet, avšak zřejmě mu ho někdo ukradl, upozorňuje ve své reportáži youtubový kanál Jirka vysvětluje věci. Sponzorované facebookové příspěvky lákaly lidi na investici do společnosti ČEZ. Každý se tak údajně může stát spoluvlastníkem a užívat výhod spojených s tím, že energetická společnost v této době vydělává spoustu peněz.

Vše vypadá hodně skutečně

„ČEZ České Energetické Závody vyčlenily přes 129,3 milionu korun na podporu svého nového projektu, který dává každému občanovi možnost stát se spoluvlastníkem společnosti a získat z jejího provozu vysoké dividendy, stačí se zaregistrovat na platformě ČEZ,“ cituje ze stránky, která se snaží působit zpravodajsky server Echo24. Na tyto informace se každý mohl dostat poté, co klikl na odkaz s tváří premiéra Fialy. Úřad vlády o této problematice ví a upozornil na to už v lednu na své sociální síti Twitter.

„Neposkytujte podvodníků žádné osobní údaje. Jediné správné stránky jsou cez.cz,“ uvedl Úřad vlády ČR. Na podvodnou reklamu upozornila i sama skupina ČEZ. „Podvodné stránky slibují nereálné zisky a vyzývají k registraci. Varujeme všechny, kdo by se s takovou reklamou setkali, aby tyto stránky ignorovali, a především odmítli registraci a nezadávali žádné osobní ani platební údaje,“ píše úřad na svých stránkách. Youtubový profil Jirka vysvětluje věci nicméně nejen na problém upozorňuje, ale snaží se ho také řešit.

Po stopách podvodu

Při svém šetření zjistil, že profil kolumbijského politika spravuje celkem 24 lidí, a to z různých části světa. Z toho usoudil, že mohl být facebookový účet ukraden a využit pro podvod. Zároveň ve své reportáži připomněl, že každý účet na sociální síti Facebook, který používá sponzorované příspěvky, je spojen s určitou platební kartou. Je proto pravděpodobné, že kolumbijskému politikovi platí za reklamy, o kterých ani neví. Proto autor reportáže zvedl telefon a snažil se Condíu zkontaktovat a na tuto skutečnost ho upozornit.

iZdroj fotografie: VitVit / Creative Commons / CC-BY-SA
Podvodníci se snažili nachytat lidi také na to, že ČEZ obchoduje s kryptoměnami. Společnost upozorňuje, že nic takového neposkytuje

To se nakonec povedlo po emailu a přineslo to kýžený výsledek. Facebookové reklamy z účtu kolumbijského politika, které lákaly tváří českého premiéra na investice do ČEZu, zmizely. Okradení lidé nicméně zůstali. Určitě nešlo jen o jedinou osobu, která přišla o nemalou částku peněz s vidinou získání peněz ze zisků společnosti ČEZ. Web iDnes píše, že podle policejních statistik se v roce 2022 téměř zdvojnásobil počet trestných činů spáchaných v kyberprostoru. Tento trend navíc roste.

Jak Události247 psaly v únoru, na sociální síti Facebook se objevují také závadné hry, které lákají uživatele k vyřešení za možnost získání výhry. Po úspěšné odpovědi je nicméně člověk přesměrován na škodlivý marketingový web, kde jsou z něj vymámeny osobní údaje. Podvodníci zkouší z lidí získat peníze navíc stále novými způsoby. Vydávají se za bankéře, policisty či státní instituce, jak popsaly Události247 v dubnu.

Setkali jste se s touto nabídkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články