2023 jako rok podvodníků: Jejich triky jsou čím dál uvěřitelnější, přijít o celoživotní úspory může kdokoliv

Podvodníci vymýšlí stále nové finty, jak dostat od lidí přístupy do jejich bankovních účtů. Jejich oběti přichází až o miliony korun.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Před růstem počtu podvodů v platebním styku varuje i Česká národní banka (ČNB), píše web Novinky. Za posledních šest měsíců šlo o stovky lidí, které se na ČNB obrátily. Podle viceguvernéra Jana Fraita by lidé měli být obezřetní hlavně u nevyžádaných telefonátů a e-mailů. Události247 tento týden upozornily na případy falešných bankéřů a policistů, kteří své oběti nejčastěji kontaktují telefonicky. Ke vzbuzení důvěry používají takzvaný spoofing, kdy jsou schopni napodobit jakékoli telefonní číslo, tedy například i Policie ČR.

Hlavně starší lidé s důvěrou peníze převedou

Podvodníci svým obětem totiž často namluví, že bankovní účet byl napaden a úspory je nutné vložit do bezpečí. Následně jsou navedeni k výběru peněz a jejich vložení do bitcoinmatů. Dvě ženy tímto způsobem přišly celkově o 4 miliony korun, jak informoval server Novinky. Nejen o úspory své oběti podvodníci připravují. Někdy je také donutí vzít si úvěr a získané peníze převést na jejich účet, upozorňují Novinky. Podvodníci zkouší různými způsoby vylákat velké finanční částky také z podnikatelů, samospráv i neziskových organizací.

„Podvodníci profesionalizují scénáře útoků a způsob, jak dokážou využívat manipulativní techniky,“ cituje vyjádření viceguvernéra ČNB web Novinky. Jde například o snahu přesvědčit oběť, že ve svém mobilním bankovnictví autorizuje příchozí platbu, zatímco peníze z účtu odesílá. Podvodníci se snaží také vylákat přístupové údaje, aby mohli sami peníze z účtu vybrat. I proto ČNB apeluje na lidi, aby si chránili svá data a vždy si při jednání týkající se peněz vše náležitě ověřovali.

Nejde jen o podvodné telefonáty, emaily či SMS

Web Kybertest varuje také před podvodnými veřejnými WiFi sítěmi. Pokud je člověk připojený na nezabezpečené WiFi, neměl by nikam zadávat své citlivé údaje. Jde hlavně o veřejné WiFi sítě se znakem otevřeného zámečku, u kterých je možné komunikaci „odposlouchávat“, uvádí web Kybertest. Lidé by také neměli povolovat automatické připojování k neznámým WiFi sítím. Pro zvýšení bezpečnosti je lepší používat vnitřní privátní síť (VPN), dodává server Kyber test.

iZdroj fotografie: abcMedia
Lidé by měli mít na zřeteli doporučení tkvící v nesdělování přihlašovacích údajů do bankovnictví a chránit si PIN k bankovní kartě a neukazovat zadní stranu karty

Pozor by si lidé měli dát také na snahu podvodníků získat vzdálený přístup do mobilního telefonu a počítače. Tímto způsobem přišla 62letá žena z Karlovarska o 350 tisíc korun. Podvodník se vydával za zaměstnance společnosti distribuující elektřinu a navedl svou oběť ke stáhnutí aplikace. Pak vylákal přístupy do internetového bankovnictví, popisuje web Policie. Další žena z Karlovarska přišla v březnu o 18 tisíc korun při prodeji přes internet, kdy ji neznámý pachatel poslal email s tím, že položka byla prodána a je nutné potvrdit přijetí platby, píše na webu Policie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články