Google Mapy, Waze i Apple navigace: Za jejich používání během jízdy hrozí řidičům tisícové pokuty

Většina motoristů ví, že radarové detektory jsou kontroverzní, a dokonce v některých státech nepovolené. Nyní se však ukazuje, že trest může přijít i za nevinné aplikace.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na používání navigace v mobilu, která upozorňuje na měření rychlosti, dojel řidič v Německu. Web AutoŽivě píše, že dokonce nebyla v tomto konkrétním případě spuštěna aplikace varující před policejní hlídkou ani v zařízení řidiče, ale spolujezdce. Pokuta ve výši 100 euro (zhruba 2 400 korun) však byla udělena. Web ADAC informuje, že všeobecně jsou radarové detektory v Němekcu zakázány, a to bez ohledu na to, jestli jde o samostatné zařízení, či aktivaci v mobilním telefonu.

Přísné zákony u západních sousedů

Jednoduše cokoli, co zobrazuje radary není možné v Německu používat. Tamní policisté vychází z rozsudku Vrchního zemského soudu v Karlsruhe, který vydal jednoznačné stanovisko. Je zakázáno i používání aplikací pro měření rychlosti, a to i v případé spuštění cestujícím v automobilu. Sporné zůstává jen to, jestli má policie v tomto případě oprávnění mobilní telefon zabavit. Při odhalení funkčního radarového detektoru totiž toto oprávnění má, připomíná web ADAC.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé se snaží za každou cenu vyhnout zastavení policejní hlídkou kvůli vysoké rychlosti

Naopak zcela bez pokuty zůstane situace, pokud je řidič upozorněn na policejní hlídku měřící rychlost, a to v rádiu, píše web AutoŽivě. Jde totiž o obecné oznámení pro všechny řidiče. Nikoli jen pro ty, kteří jsou právě v daném místě. Naopak sledování policejních hlídek na konkrétní trase už je porušením zákona. Pro Čechy z tohoto případu vyplývá, že by si měli při cestě do sousední země rozmyslet používání aplikace Waze či Goog Maps, případně je minimálně vypnout při přiblížení k policejní hlídce.

Pozor i v jiných zemích

Web AutoŽivě upozorňuje, že například v Belgii hrozí za používání antiradarových systémů nejenom pokuta, ale i pobyt ve vězení. Odnětí svobody může trvat od 15 dnů do 3 měsíců, upřesňuje web ADAC. V rámci celé Evropy je praxe značně odlišná. Neplatí žádná všeobecná regulace. Zatímco v severských státech, jako je Dánsko či Finsko, hrozí za používání antiradarových systémů vysoké pokuty, v Maďarsku či Slovinsku nic nehrozí.

Poměrně benevolentní jsou i zákony v Česku. Tuzemská legislativa myslí jen na zařízení, které aktivně ruší měření, upozorňuje web Antiradary. Přesto je třeba myslet na několik pravidel při umisťování radarových detektorů ve svém voze. Stejně jako palubní kamery, držáky či nabíječky na telefon nesmí řidiči bránit v dobrém rozhledu na cestu. Kvůli zlodějům je pak lepší sundání přístrojů z okna při opuštění vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články