79 % Poláků řeklo: Válka pro nás znamená přímou hrozbu

Výsledky lednového průzkumu veřejného mínění v Polsku ukázaly překvapivou náladu ve společnosti. A to hlavně v souvislosti s válkou na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Až 79 procent Poláků si myslí, že válka na Ukrajině pro ně představuje přímou hrozbu, informuje web Čas. 36 procent z nich má za to, že bezpečnost Polska je určitě ohrožena a 43 procent si myslí, že spíše ano. Opačný názor má jen 16 procent oslovených v průzkumu polského institutu CBOS. Na otázku, jak konflikt na Ukrajině skončí, 31 procent Poláků odpovědělo, že se Ukrajina bude muset vzdát části svého území. Dalších 28 procent respondentů pak uvedlo, že se Rusko z okupovaných ukrajinských území stáhne, uvádí Čas.

Někteří věří i v osvobození Krymu

Někteří Poláci věří Ukrajincům ještě více. Třináct procent účastníků průzkumu vyslovilo názor, že Rusko se dokonce stáhne i z těch ukrajinských území, které obsadilo už v roce 2014. Nezanedbatelná část polských občanů tedy předpokládá, že Moskva se bude muset vzdát i poloostrova Krym. Naopak jen necelá dvě procenta oslovených se domnívá, že Rusko získá kontrolu nad celou Ukrajinou, uvádí dále Čas. Nutné ale také podotknout, že 62 procent respondentů svůj názor nevyjádřilo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Anexi poloostrova Krym většina států světa neuznala

Je ale evidentní, že obavy Poláků rostou. V průzkumu, který CBOS dělala v září loňského roku, uvedlo 75 procent Poláků, že válka na Ukrajině ohrožuje bezpečnost země, jak informovala agentura PAP. Za čtyři měsíce tak došlo ke zvýšení o čtyři procenta. V rozptylu mezi 73 až 85 procenty zůstávají obavy od začátku konfliktu. PAP uvádí, že pocit ohrožení válkou na Ukrajině mají především starší lidé, kteří jsou věřící.

Češi jsou proti větší podpoře

I V Česku probíhají průzkumy v souvislosti s válkou na Ukrajině. Jeden z posledních zjišťoval, jak se Češi staví k vojenské podpoře Kyjeva. Většina oslovených si překvapivě nepřeje, aby vláda pomoc vůči válkou zasažené zemi zvyšovala, informuje web iRozhlas. Proti intenzivnější podpoře bylo 58 procent respondentů lednového průzkumu agentury Median. Jednalo se hlavně o starší lidi a ženy bez maturity, dodává iRozhlas. Naopak 36 procent Čechů je pro zesílení podpory.

Průzkum proběhl před druhým kolem prezidentských voleb, a proto podle Přemysla Čecha, ředitele Medianu, byl nimi jeho výsledek ovlivněn. V té době se objevily billboardy Andreje Babiše, na kterých bylo téma války. „Část společnosti přece jen na toto reagovala a ve výzkumu se nám podpora projevila jako trochu nižší, než by možná byla, kdybychom zrovna v situaci této volební kampaně nebyli,“ vysvětlil Čech pro iRozhlas. Vláda vojenskou pomoc Ukrajině hodlá podle ministryně obrany Jany Černochové posilovat.

Jste pro další finanční i vojenskou podporu Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem