Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály

Kvůli vysoké inflaci se Čechům stále vyplatí jezdit na nákupy potravin do sousedního Polska. Místním obyvatelům se to však líbí čím dál méně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak web Aktuálně upozorňoval již loni na podzim, mnoho Čechů jezdí na nákupy hlavně do menších polských obcí blízko hranic. Ty následně čelí velkému náporu lidí, což menší supermarkety nejsou schopny zvládat. Potíže hlásili hlavně obyvatelé městečka Bogatyně u hranic Libereckého kraje, podle kterých jim Češi vykupují obchody. Události247 na konci listopadu loňského roku psaly o aktivitě tamního politika, který Čechy vyzval ke slušnému chování.

Poláci vybízí ke slušnosti

Problému se polští obyvatelé snaží předejít nejrůznějšími způsoby. Místní politik Artur Sienkiewicz například v příspěvku na sociální síti Facebook popsal, jak zákazníkům, kteří přijeli auty s českými poznávacími značkami, rozdával letáky s výzvou, aby brali na Poláky ohled, informuje ČTK. Je tak jasné, že Poláci žijící v příhraničí jsou na Čechy už vážně naštvaní.

„My, obyvatelé obce Bogatynia, chceme, aby naše děti také měly přístup k čerstvému zboží (zelenině, ovoci). Pomalu to začíná být nemožné – přicházíme do obchodů a stále častěji nacházíme prázdné regály,“ napsal politik ve výzvě, kterou jménem obyvatel pohraničí rozdával v českém překladu.

Sienkiewicz z uskupení Porozumienie Prawicy dla Powiatu (Dohoda pravice pro okres) v letáku rovněž uvedl, že Polákům vadí, když čeští zákazníci nakupují jogurty, máslo či maso po kartonech, píše ČTK. Polský web Gazeta Wyborcza pak jeho tvrzení podpořil výpověďmi obyvatel městečka Bogatyně. Podle jedné z žen u obchodu diskontního řetězce „před šestou ráno stáli Češi ve frontě a ona nic nekoupila.“ Uvnitř mělo být dokonce takové množství lidí, že měla problém vůbec projít mezi regály.

Polsko zůstává levnější

Zabránit, aby Češi nadále potraviny v polských supermarketech vykupovali, se Poláci snaží také zavedením oficiálních nařízení. Řada z nich volá po tom, aby bylo stanoveno maximální množství potravin, jaké si zákazníci mohou koupit, uvádí ČTK. Češi do Polska přitom vyráží nejen za potravinami, ale také pohonnými hmotami nebo třeba tabákovými výrobky. Vyjeli jsem do Polska hlavně kvůli cigaretám, zásoba na celý měsíc vyjde pro mě i manželku levněji o tři tisíce korun,“ uvedl pro web Blesk Robert z Ústí nad Labem, který pravidelně dojíždí do obce Sieniawka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výhodnější v Polsku zůstávají nadále i ceny pohonných hmot

Zájem ze strany Čechů o nákupy v sousední zemi neopadl ani v letošním roce. Jak upozorňuje web Peníze, Polsko prodloužilo zavedení nulové daně z přidané hodnoty na základní potraviny až do konce června 2023. Pokud by k takovému opatření polská vláda nepřistoupila, od 1. ledna by se daň automaticky zvýšila na pět procent a řada produktů by zdražila. V té chvíli by se zřejmě pro mnoho Čechů cestování za nákupy do Polska stalo méně výhodné. Zatím k tomu ale nedošlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad