Státní zaměstnanci dostanou přidáno, ale jenom někteří

Češi bojují už několik měsíců s radikálním zdražováním, a proto potřebují zvýšit platy. Ve státním sektoru se toho někteří dočkají.

i Zdroj fotografie: Česká pošta
                   

Životní úroveň Čechů se snižuje. Loni se reálné mzdy propadly o 7,5 procenta, což je nejvíce v české historii, informuje web E15. Letošní rok v tomto ohledu nemá přinést změnu. „Čekáme růst průměrné nominální mzdy v oblasti osmi procent. Při našem předpokladu, že průměrná celoroční inflace dosáhne 10,6 procenta, by měla průměrná reálná mzda v české ekonomice letos klesnout o 2,4 procenta,“ uvedl pro E15 Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investment CEE. Mzdy totiž nerostou tolik jako inflace.

Rakušan hodlá otevřít diskuzi

Například Česká pošta, která je státním podnikem, zvýší zaměstnancům mzdy v letošním roce v průměru o pět procent, píše ČTK. Odbory už avizovaly, že takový plán považují za značně nedostatečný, protože navrhovaly zvýšení mezd o deset procent. Tarifní mzdy se mají pracovníkům České pošty zvýšit od 1. dubna, dodává ČTK. Od stejného data budou zaměstnanci také dostávat o deset korun hodnotnější stravenky. Tyto změny budou státní podnik do konce roku stát 397,3 milionu korun, píše ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Největší podstav registruje Policie na místních a dopravních odděleních

Na růst platů by se mohli od příštího roku těšit také policisté. „V rámci standardního inflačního růstu je to legitimní požadavek, ale to budeme muset prodiskutovat,“ cituje vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana web ČT24. Má jít i o snahu zamezit trendu, kdy od policie víc lidí odchází, než přichází. Příslušníkům bezpečnostních složek se zvýšily platy naposled v lednu o deset procent. Ministr se hodlá také soustředit na stabilizační příspěvek, aby u policie zůstali zkušení zaměstnanci, píše ČT24.

Učitelé se dočkají

Navýšení platů policistů bude mít nemalý dopad na státní rozpočet. Policie k 1. lednu 2023 evidovala 39 422 příslušníků, pro které je třeba najít finanční prostředky na navýšení platů. Ještě více početnější skupinu pak tvoří učitelé, kteří také žádají přidání. Pedagogů ve školách a školkách je přitom kolem 180 tisíc, píše web Novinky. Všem mají výrazně v budoucnu růst platy, dostat se mají na 130 procent průměrné mzdy. Web Seznam Zprávy připomíná, že to kabinet Petra Fialy slíbil ve svém programovém prohlášení.

Ze svého záměru přesto částečně upouští. Od příštího roku mají dosáhnout na 130 procent průměrné hrubé mzdy jen učitelé. Ostatní pedagogičtí pracovníci, tedy například vychovatelé, asistenti pedagoga i psychologové peníze navíc nedostanou, upozorňuje web Seznam Zprávy. Jedná se o více než 31 tisíc zaměstnanců. Ti, kteří o tom rozhodují si přitom své platy letos zvýšili. Jak Události247 psaly nedávno, od ledna dostali řadoví poslanci přidáno 11 600 korun.

Kdo by měl dostat přidáno?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa