Polsko je cílem nakupování nejen kvůli potravinám: Tamní IKEA prodává i levnější nábytek

Mnoho Čechů v posledních měsících pochopilo, že vyrazit do sousední země za nákupem se vyplatí. Vysoké ceny v tuzemsku panují napříč sortimentem.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Web Peníze připomíná, že dříve do Polska jezdili nakupovat hlavně lidé z příhraničních oblastí. To se kvůli vysoké inflaci změnilo. Do sousední země teď míří i ti, kteří jsou od hranic vzdáleni desítky i stovky kilometrů. Důvodem jsou výrazně nižší ceny hlavně u potravin, díky čemuž mohou Češi na nákupu ušetřit spoustu peněz. Nyní se ukazuje, že v Polsku je možné nakoupit o mnoho levněji i další sortiment, u kterého došlo v posledních měsících ke zdražení. Jde například o nábytek z IKEA.

Překvapivá zjištění

Web Peníze navštívil prodejny IKEA ve zmiňovaném Polsku, dále v Německu, Rakousku, Slovensku a Česku. Pak srovnal nákup deseti stejných produktů. Ceny byly nejvyšší v Česku, naopak nejnižší v Polsku, a to o 10 až 20 procent oproti tuzemsku. Celkem nákup stál v sousední severní zemi o téměř tři tisíce méně. Na Slovensku a v Rakousku to bylo zhruba o dva tisíce a v Německu o 2 600 korun, dodává web Peníze. Je tak jasné, že Česko se stává jednou z nejdražších zemí nejen, co se týká potravin, ale už i nábytku.

U některých produktů se dá v Polsku ušetřit opravdu výrazně. Web Peníze zmiňuje zatemňovací závěs Majgul, který česká IKEA prodává za 1 490 korun, a polská jen za 916 korun, což je o 39 procent méně. Prodejce má pro to své opodstatnění. Maloobchodní organizace IKEA v jednotlivých zemích nakupují výrobky od společného dodavatele Inter IKEA, pak samy stanovují koncové ceny podle mnoha faktorů, které zohledňují lokální náklady a další vlivy v dané zemi,“ uvedl pro web Peníze mluvčí českých poboček IKEA Petr Šašek.

Vlivů na cenu je několik

Má jít o koncové ceny energií, dopravy, inflaci i měnový kurz. Na ceně se odráží také konkurenční nabídka v dané zemi. Podle ekonoma Víta Hradila v tom hraje roli i psychologie zákazníka, tedy ochota kupujících akceptovat vysoké ceny. Ta může být v jedné zemi vyšší například z toho důvodu, že její obyvatelé z kulturních či historických příčin mají některé zboží v mimořádné oblibě. Nebo jsou zákazníci jednoduše méně citliví na zdražování, ať již proto, že jsou bohatší, nebo na vyhledávání nižší ceny rezignují,“ uvedl Hradil pro web Peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi do Polska často vyráží také za levným nákupem stavebního i hobby materiálu

Češi jsou méně citliví na cenu evidentně napříč sortimentem, protože stejné produkty lze koupit v Polsku levněji i v drogeriích. Web CNN Prima News píše, že krém na ruce v Rossmannu vyjde v Česku na 109 korun. Naopak v Polsku stojí 57 korun. Lidé si to uvědomují, a proto do Polska vyráží. „Barva na malování je v Polsku levnější o nějakých 350 korun,“ uvedla pro CNN Prima News česká nakupující. Jak Události247 psaly v dubnu, do Polska na nákupy vyráží stále více Čechů, a to i díky výhodné jízdence některých dopravců.

Jezdíte na nákupy do Polska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články