Politici si nedají pokoj: Přidaný plat jim nestačí. V roce 2023 mohou čerpat pohádkové náhrady

Zatímco zdražování začíná ohrožovat i střední třídu, politici mohou být v naprostém klidu. Od ledna si platy navýšili a navíc čerpají vysoké náhrady.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Na vysoké náhrady poslanců upozorňuje web Finance. Peníze mohou čeští zákonodárci získat za opravdu širokou škálu věcí. Jde například o výdaje na reprezentaci, na dopravu vlastním či nájemním vozidlem z místa trvalého pobytu do sídla Sněmovny, případně na jiné cesty spojené s výkonem funkce. Poslancům jsou propláceny také cesty veřejnou hromadnou dopravou a nárok mají rovněž na náhradu za leteckou dopravu při tuzemských i zahraničních cestách.

Ušetří i na výdajích za stravování a ubytování

I tyto náklady jsou poslancům po dobu jejich tuzemských a zahraničních cest propláceny. Získat mohou také peníze na odborné a administrativní práce, na činnost průvodce nebo osobního asistenta. Proplatit si mohou nechat i výdaje na odbornou literaturu, vypočítá web Finance. To by se líbilo každému, avšak obyčejní lidé, kteří se chtějí ve své práci vzdělávat, si musí náklady za literaturu hradit sami. Je tak evidentní, že poslancům jejich platy, které se letos navýšily, nestačí a politici si nedají pokoj.

Od ledna se přitom zvýšil základní plat poslance na 102 400 korun hrubého, což je o 11 600 korun více než loni, jak Události247 upozornily v únoru. Z vysokého příjmu si přesto nemusí zákonodárci hradit téměř nic. Celkem 16 procent z platové základy, tedy 15 200 korun mají jako paušální náhradu za výdaje na stravování. U výpočtu náhrad za dopravu se pak vychází z adresy trvalého pobytu. Pokud je vzdálenost do 50 kilometrů od Sněmovny či obce, kde má poslanec kancelář, činí náhrada 40 procent platové základny, tedy 38 tisíc korun měsíčně.

Moraváci mají extra vysoké náklady na dopravu

Zákonodárci, kteří mají trvalé bydliště ve vzdálenosti nad 250 kilometrů od Prahy, mají nárok na 60 procent platové základny a přilepší si tak o 56 900 korun. Výčet pohádkových náhrad, které v roce 2023 mohou čerpat, tím ale zdaleka nekončí. Další nemalou částku mohou poslanci získat na odborné a administrativní práce. Omezení výše náhrad je 25 procent platové základny, což vychází na 23 700 korun měsíčně, píše web Finance. Je evidentní, že základní poslanecký plat je jen malá částka oproti tomu, na co si mohou politici měsíčně přijít na náhradách.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Za období od listopadu 2021 do června 2022 poslanci na náhradách čerpali 175 milionů korun

Někteří přitom evidentně těchto možností zneužívají. Web iDnes letos upozornil, že téměř čtvrt milionu korun ročně jako náhradu na pronájem bytu v Praze čerpají i poslanci, kteří bydlí jen pár kilometrů za Prahou. Nejde přitom o to, že by dotyční při práci dlouho do noci neměli v blízkosti Sněmovny kde přespat. K dispozici je poslancům sněmovní ubytovna, ve které mohou během jednacího týdne přespávat, upozorňuje server iDnes. Evidentně to však některým nestačí a chtějí náhrady využívat na maximum.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články