V Česku se nakazilo opičími neštovicemi již 14 osob, z toho 13 lidí žije v Praze a jeden v Ústeckém kraji. Za dva dny přibyly dva případy.
Jak píše server CNN Prima News, o nových případech opičích neštovic v Česku v pátek informovali pražští hygienici. Jednou z posledních nakažených je jednačtyřicetiletá osoba z Prahy, která v poslední době pobývala také v Berlíně, Valencii a Madridu. Příznaky se u tohoto člověka projevily ve formě zimnice, zvýšené teploty a vyrážky. Aktuálně přebývá v domácí izolaci. Péči lékaře nepotřebuje ani třiačtyřicetiletá osoba, která je druhým případem z tohoto týdne, informuje CNN Prima News.
Evropská komise nakoupila vakcíny
Jedná se také o člověka žijícího v Praze, u kterého se objevila vyrážka. Kožní projevy byly natolik výrazné, že byl obyvatel hlavního města vyšetřen podle hygieniků ve specializovaném lůžkovém zdravotnickém zařízení. Po potvrzení pozitivního výsledku mu byl doporučen pravidelný kontakt s lékařem. Jak připomíná server CNN Prima News, donedávna byly opičí neštovice rozšířeny hlavně v částech střední a západní Afriky. Od poloviny května se ale nákaza začala šířit v Evropě i ve Spojených státech.
V Evropě bylo podle Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zaznamenáno už více než 4 900 případů onemocnění. Nejvíce se opičí neštovice šíří ve Španělsku a Německu. I proto se rozhodla Evropská unie na nové onemocnění reagovat. Jak minulý týden informovalo ministerstvo zdravotnictví, Evropská komise nakoupila vakcíny proti opičím neštovicím. Celkem ze společného rozpočtu nakoupila asi 110 tisíc dávek. Část připadne i na Česko, které dostane 2 800 dávek.
Nizozemsko plánuje očkování rizikových skupin
Určeny mají být pro rizikové pacienty. Počítá se s nimi, pokud dojde k výraznému zhoršení situace, jak pro iRozhlas uvedla Eliška Machová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Naopak už na konci června Evropská komise zaslala vakcíny do Německa i Španělska, protože se jedná o země, které mají nejvíce případů. Oba státy plánují proti opičím neštovicím očkovat lidí, kteří byli v blízkém kontaktu s nakaženým, píše server iRozhlas.
S vakcinací chce začít také Nizozemsko. Tamní ministerstvo zdravotnictví počítá s aplikací dvou dávek 32 tisícům lidí z rizikových skupin. Řadí mezi ně muže a transgenderové osoby s HIV nebo sexuální pracovníky, jak dále informuje web iRozhlas. Kromě vyrážky je častým příznakem opičích neštovic také horečka, únava, bolest svalů, zvracení, případně bolest hlavy.