Šéf Wagnerovců se s Ruskem nespokojí. Hodlá být novým prezidentem Ukrajiny

Na Ukrajině se příští rok uskuteční prezidentské volby. Překvapivě se o funkci hodlá ucházet člověk, který proti zemi aktuálně bojuje.

i Zdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
                   

Na ukrajinskou hlavu státu hodlá v roce 2024 kandidovat zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, informuje web Novinky. Video, ve kterém svůj záměr oznámil, sdílel na sociální síti Twitter poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. „Mám politické ambice. Rozhodl jsem se, že v roce 2024 budu kandidovat na prezidenta, prezidenta Ukrajiny. Budu konkurovat Porošenkovi a Zelenskému,“ cituje Prigožina web Novinky.

Prigožinův vliv roste

Putinův kuchař, jak se šéfovi wagnerovců přezdívá, slibuje, že v případě jeho vítězství už nebude potřebná munice. Rozhodnutí o kandidatuře na nejvyšší ústavní funkci Ukrajiny přitom Prigožin oznámil ve videu, ve kterém jsou v pozadí slyšet výbuchy granátů. Web Novinky také upozorňuje, že není jasné, jak moc svá slova myslí vážně. Podle Heraščenka může jít o snahu Prigožina odvést pozornost od ambicí v Rusku. Zakladatel Wagnerovy skupiny je velkým kritikem ruské armády, kvůli čemuž se ho snaží umlčet i ministr vnitra Sergej Šojgu.

Podle politologa Sergeje Markova měly dostat státní televize zákaz zmiňovat jméno zakladatele Wagnerovy skupiny, jak Události247 psaly v únoru. Vliv wagnerovců ve válce na Ukrajině se přestátá líbit také ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. V příštím roce se totiž uskuteční prezidentské volby i v Rusku. Šéf Kremlu se může cítit ohrožen, jak Události247 psaly před měsícem. Podle expertů ale nemůže Putin zcela Prigožina odstranit, protože jeho žoldáky potřebuje.

Neshody s ruskou armádou se zostřují

„Prigožin je také expertem na vedení propagandistických kanálů. Díky tomu si dokázal vytvořit velmi loajální následovníky,“ uvedla pro web Express Olga Lautmanová, která je odbornicí na Rusko. Překvapivé proto nejsou zprávy o tom, že Putinovi vojáci zaměřují své útoky na město Bachmut, aby zničili členy Wagnerovy skupiny, jak popisuje web Express. Právě u východoukrajinského města probíhají v posledních měsících nejtvrdší boje. Velké úspěchy z místa hlásí hlavně wagnerovci.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin je majitelem cateringové firmy Concord, dále pak zakladatelem Wagnerovy skupiny, přezdívá se mu Putinův kuchař

Jejich šéf Prigožin minulý týden uvedl, že jeho jednotky převzaly plnou kontrolu nad všemi čtvrtěmi na východ od řeky Bachmutky, která město protíná, píše Express. Možné plné ovládnutí města žoldáky se rozhodně šéfovi Kremlu nelíbí. Svědčí o tom i informace od Prigožina, který tvrdí, že Kreml přerušil jeho telefonní komunikaci s ruskými představiteli, uvádí server Express. Kvůli tomu údajně nedostal potřebnou munici a hrozí, že žoldáci se z bojů dočasně stáhnou. Podle Prigožina může dojít ke kolapsu fronty až k ruským hranicím, uvádí Express.

Má Prigožin šanci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články