Radostná zpráva pro řidiče, kteří využívají dálnici sporadicky. Vznikne jednodenní dálniční známka

Mnoho motoristů potřebuje využít českou dálniční síť jen párkrát do roka a pokaždé musí zaplatit poplatek za několik dnů. To se v budoucnu změní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web Garáž, nejkratší doba, na kterou je možné v Česku zakoupit dálniční známku, je deset dnů. Nejlevnější poplatek za použití dálnice tedy činí 310 korun. Ekologická vozidla s pohonem na CNG a biometan mají sazbu sníženou na polovinu, za desetidenní dálniční známku tedy zaplatí 155 korun. Někteří přitom chtějí využít jen určitý i malý úsek dálnice, někteří potřebují vysokorychlostní silnice využít jen v jeden den. I proto se jim poplatek vyšší nad tři stovky může zdát poměrně vysoký.

Ministerstvo nespěchá

Právě na takové řidiče ale myslí Evropská unie, která odhlasovala zavedení jednodenní dálniční známky pro všechny státy sedmadvacítky, informuje web Garáž. I Česko tedy musí tuto novou evropskou směrnici zavést do svého právního řádu, na čemž už pracuje ministerstvo dopravy. Oficiálně má být směrnice do české legislativy převedena k 25. březnu 2024, neznamená to ale, že půjde o datum, kdy bude možné jednodenní dálniční známku již pořídit. Čeští zákonodárci o nové evropské směrnici ještě nejednali, a proto přijde nová možnost se zpožděním.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle EU musí změněný režim výběru poplatků být dodržován nejpozději k 25. březnu 2030

„Zavedení do praxe vidím spíše na rok 2026,“ uvedl pro server Aktuálně šéf resortu dopravy Martin Kupka. Mnohem jasněji je alespoň v tom, jak bude jednodenní viněta drahá. Podle evropských předpisů nesmí přesáhnout cena jednodenní dálniční známky devět procent ceny ročního poplatku, připomíná web Garáž. Pokud by vycházela z aktuálních cen, kdy roční známka stojí 1 500 korun, vyšlo by jednodenní využívání vysokorychlostní silnice na maximálně 135 korun.

V Česku jsou už jen elektronické známky

Těžko se dá ale přepokládat, že by během následujících tří let nedošlo ke zvýšení dálničních poplatků. V příštím roce to ale ještě nebude. Ceny dálničních známek v roce 2023 zůstanou beze změny, jak Události247 informovaly před pár dny. Nutné je pouze myslet na zakoupení předem, protože v Česku od roku 2020 platí elektronické dálniční známky, které je možné uhradit pouze online. Řidičům bez uhrazeného poplatku hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

K nákupu dálničních známek slouží web eDalnice, jak připomíná server E15. V jednoduchém formuláři stačí vyplnit SPZ, požadovaný počátek platnosti a e-mail. Platba je možná, jak bankovní kartou, tak převodem. Výhodou je, že počáteční dobu platnosti je možné odložit až o tři měsíce, připomíná web E15. Roční známka navíc platí celý jeden rok od vybraného data, což je značná výhoda oproti dřívějším papírovým známkám, které platily jen v daném roce.

Uvítáte tyto dálniční známky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články