Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí

Vládou představené změny, které mají ozdravit veřejné finance, výrazně zasáhnout do rozpočtů lidí. U některých opatření je možné podniknout preventivní kroky.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR
                   

Konsolidační balíček představený kabinetem Petra Fialy zřejmě ještě před finálním schválením projde některými změnami. Už teď je ale jisté, že kvůli němu vzrostou náklady domácností, informuje web TN. Opatření se týkají všech skupin obyvatelstva. Od důchodců, přes živnostníky, až po rodiny s dětmi. Všichni si uvědomují, že z hlediska financí bude hůř. Odborníci nicméně upozorňují, že na některé změny je možné se připravit předem. Například nákupem do zásoby.

Předvídatelné změny

Web TN připomíná, že jedním z bodů balíčku je úprava sazeb DPH. Místo tří budou jen dvě, v důsledku čehož se některé položky přesunou to té nižší, některé do té vyšší. Tím dojde ke zdražení určitých produktů, a proto se může vyplatit tyto potraviny koupit do zásoby. Jde například o bezlepkové výrobky či nealkoholické nápoje, u kterých bud nově platit sazba 21 procent, píše web TN. V příštím roce nicméně poroste výrazně cena také u cigaret a tabáku, a proto i tyto produkty se vyplatí nakoupit s předstihem do zásoby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podnikatelům se ještě letos vyplatí pořídit si dražší firemní automobil, od roku 2024 bude daňová uznatelnost jen do dvou milionů korun

Konsolidační balíček počítá také se změnou DPH u palivového dřeva, a proto lidé, kteří si vytápí obydlí dřevem, by měli prozíravě udělat větší nákup dřeva před tím, než se zvýší jeho cena. Nejen na nové sazby DPH se dá připravit. Plánování se vyplatí také těm, kteří se brzy chystají do důchodu. Součástí konsolidačního balíčku představeného vládou jsou také změny ohledně předčasných důchodů, upozorňuje web TN. Nově se bude moci odcházet do penze maximálně o tři roky dříve, místo současných pěti.

Důležité načasování

Pracující, kteří již nyní splňují podmínky pro předčasný důchod by si měli pospíšit, protože už v příštím roce do něj nebudou moci zřejmě odejít s tak velkým předstihem jako nyní. Připravit se dá také na zdražení dálniční známky. Ke zdražení ročního poplatku z 1 500 korun na 2 300 korun má dojít od příštího roku, píše web ČT24. Ti, kteří si dálniční známky na dalších 365 dnů pořídí v průběhu prosince tak mohou několik stovek ušetřit. Naopak nijak se příliš na změnu nepřipraví lidé pracující na dohodu i osoby samostatně výdělečně činné.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Lidé nespokojení v zaměstnání by měli včas dát výpověď. Od příštího roku bude složitější dosáhnout na podporu v nezaměstnanosti

Na OSVČ přitom dopadne konsolidační balíček velkou měrou. Jak Události247 psaly v květnu, minimální vyměřovací základ na důchodové pojištění se zvýší z 25 na 40 procent. Místo aktuálních 2 741 korun měsíčně zaplatí OSVČ na hlavní činnost 4 541 korun. Transformace na společnost s ručením omezením se ale nevyplatí a lepší bude smíření s vyššími odvody. Oběma se to podnikání ztíží. Pro s.r.o. se zvýší daň ze zisku, což pro spoustu z nich bude nepříjemná záležitost. OSVČ se ale zase zvýší odvody,“ uvedla pro TN ekonomka Markéta Šichtařová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články