Zmatek v Putinově podání: Armáda musela poslat tisíce mužů zpátky domů

Ruská mobilizace, kterou Putin vyhlásil loni na podzim, byla od začátku chaotická. Nové informace velké problémy jen potvrzují.

i Zdroj fotografie: Отдел информационной политики Администрации города Ялта / Creative Commons / CC-BY
                   

Web Čas informuje, že Rusko muselo poslat domů více než 9 tisíc lidí. Těm přišel povolávací rozkaz ilegálně. Informaci uvedl generální prokurátor Igor Krasnov během rozhovoru s Vladimirem Putinem. „Díky dohledu se domů vrátilo více než 9000 nelegálně mobilizovaných občanů, včetně těch, kteří neměli být mobilizováni vzhledem ke zdravotnímu stavu,“ cituje šéfa generální prokuratury Čas. Podle něj se mobilizace v Rusku dlouho neuskutečnila, a proto ukázala mnoho zásadních problémů. Jedná se tak o klasický zmatek v Putinově podaní.

Chybělo skoro vše

Krasnov zmínil například dodávku uniforem i vojenské výstroje. To vše ale bylo podle něj vyřešeno. „Teď kontrolujeme dodávky zimních uniforem pro mobilizovaný vojenský personál, dále také vytváření vhodných skladů a jejich bezpečnost,“ cituje CNN vyjádření ruského generálního prokurátora. Informace o problémech s ruskou mobilizací se objevovaly už na začátku jejího vyhlášení. Server Čas připomíná, že někteří povolaní záložníci byli nezpůsobilí vojenské sužbě pro věk i zdravotní stav.

Rusové také museli často pomáhat prostřednictvím sbírek, aby odvedeným zabezpečili přiměřené vybavení. Mnoho vojáků si stěžovalo, že jim chybí i základní vojenské vybavení, dodává Čas. Ruské úřady dokázaly svůj chaotický přístup i tím, že povolaly do armády chlapce, který je již 14 let mrtvý, jak Události247 informovaly na konci loňského roku. Putin částečnou mobilizaci vyhlásil koncem září a mnoho Rusů na to zareagovalo odchodem ze země. V posledních týdnech se spekuluje o druhé vlně mobilizace.

Očekává se další kolo náboru

Během podzimu mělo podle Moskvy do armády nastoupit zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností. Teď to může být ještě více. Analytici amerického Institutu pro studium války (ISW) očekávali, že šéf Kremlu druhou vlnu mobilizace zahájí ještě během ledna, jak informoval server Novinky. Důvodem dalšího náboru mají být neúspěchy a ztráty Ruska ve válce na Ukrajině. Náznak další mobilizace lze vyčíst i z nedávného oznámení ruského ministra obrany Sergeje Šojgu.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Očekává se, že Putin vyhlásí druhou vlnu mobilizace, rozhodnutí může padnout v den výročí ruské invaze na Ukrajinu

Ten se chystá zvýšit počet vojáků na 1,5 milionu, což má zaručit „vojenskou bezpečnost státu a ubránit nové subjekty a kriticky důležité objekty Ruska“, uvádí Novinky. Za nové subjekty přitom Kreml označuje čtyři ukrajinské oblasti, jejichž připojení k Rusku ohlásil Putin na konci září loňského roku. Jde o Luhanskou, Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Novinky připomínají, že Ukrajina ani většina států světa anexi neuznávají.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa