Rusy v EU čeká nepříjemná budoucnost. Pro některé z nich nastane obrovské omezování svobody

Lidé s ruským občanstvím žijící v Evropské unii se nebudou moci vydat zpět do své vlasti. Mohli by zůstat v Rusku uvězněni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Středeční vyhlášení částečné mobilizace komplikuje život nejen Rusům, na které se vztahuje. Ukazuje se, že podmínky mobilizace jsou porušovány. Do války jsou povoláváni také lidé, kteří nesplňují věkový limit či jsou dokonce vážně nemocní. To všechno vyvolává obavy v široké ruské veřejnosti. Není tak překvapující, že mnoho Rusů se rozhodlo před možným povoláním do armády uprchnout. Jak píše web ČT24, podle opozičního listu Novaja Gazeta uteklo ze země už více než 260 tisíc mužů.

Problémy i kvůli dovolené

I proto se někteří snaží na ruského prezidenta Vladimira Putina naléhat, aby uzavřel hranice „než bude pozdě“. Zatím se k tomu neschyluje, ale v případě hromadného úprku ze země může Kreml k takovému kroku přistoupit, píše ČT24. To by dopadlo i na ruské obyvatele, kteří žijí v Evropské unii a do rodné země pravidelně přijíždí. Týkat se to tak může až statisíců ruských občanů žijících v zemích sedmadvacítky. Nejde ale pouze o ně, kterým aktuální situace může výrazně ztrpčit život.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Letiště

Do Evropské unie míří také velké množství ruských turistů, a to nejen v letních měsících. Na začátku války na Ukrajině se sice Rusové na Západ nehrnuli, ale s postupem času se to změnilo, jak Události247 informovaly zde. Spousta ruských obyvatel se tak i během konfliktu na Ukrajině dostalo do Česka, přestože tuzemsko patří k zemím, které přestaly udělovat víza ruským občanům. Rusům stačí, že se dostanou do některé země sedmadvacítky, poté se mohou pohybovat volně v rámci schengenského prostoru.

Prchající Rusové mají smůlu

I proto se během války na Ukrajině objevovaly návrhy, aby byl vydán plošný zákaz vydávání víz pro ruské občany. K tomuto kroku několikrát vyzval EU také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jak píše ČTK. Podle ukrajinské hlavy státu by se sedmadvacítka neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit. I přes schválení plošného zákazu by měli výjimku tvořit Rusové, kteří potřebují ochranu, protože riskují svou svobodu či životy v boji proti politice ruského prezidenta, připomíná ČTK.

Bude tak zajímavé sledovat, jak se aktuálně EU postaví k Rusům, kteří prchají před vyhlášenou mobilizací. Brusel radí Rusy přijmout, ale pobaltské státy jsou proti, informuje web CNN Prima News. Rusové podle nich utíkají ze země kvůli vlastnímu pohodlí. Podobně to vidí i Česko. „Ruští občané, kteří jsou povoláváni k vojenské povinnosti, by svou vůli měli vyjadřovat především v Rusku a tam demonstrovat proti režimu, pokud nesouhlasí s válkou,“ uvedl pro CNN Prima News ministr zahraničí Jan Lipavský.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa