Protiruské sankční balíčky, kterými chce západní svět postupně tlačit Moskvu do kouta, zřejmě vyvolaly odezvu v podobě stopky pro některé evropské společnosti.
Evropská unie uvalila od začátku ukrajinské invaze osm sankčních balíčků proti Rusku. Podobně se zachovaly i Spojené státy. Souhrnně jde o přísná a tvrdá opatření, která se přímo dotkla ekonomiky i spousty ruských činitelů a firem. Jen Česko jim zmrazilo majetek za stovky milionů korun. Podle některých analytiků se však Rusům daří částečně sankce obcházet. Přesto ruskému prezidentovi Putinovi už došla se Západem trpělivost. Rozhodl se, že mu oplatí stejnou mincí.
Na seznamu je 74 firem ze zemí NATO
Prozatím osmý evropský balíček protiruských sankcí následoval poté, co se Moskva rozhodla anektovat čtyři regiony Ukrajiny, konkrétně území Záporoží, Chersonu, Donětska a Luhanska. Kyjev stejně jako Západ to odmítl. Reakcí byl právě další ze sankčních balíčků Evropské unie. Zahrnoval cenový strop pro ruskou ropu a zpřísnil zákazy na dovoz oceli, dřeva, strojů, letectva, plastů, chemikálií a různých služeb v hodnotě zhruba sedmi miliard eur.
Moskvě došla trpělivost a nově zavedla zvláštní ekonomická protiopatření. Zakázala ruským subjektům spolupracovat a obchodovat se 74 zbrojními firmami ze států Severoatlantické aliance. Na sankčním seznamu figuruje i několik firem z České republiky. „Ruská vláda schválila seznam právnických osob, na které se budou vztahovat zvláštní ekonomická opatření v oblasti vojenské a technické spolupráce,“ cituje oficiální prohlášení Kremlu server Anews.
Stopku dostaly čtyři české společnosti
Jde už o druhý seznam společností sankcionovaných Ruskem. První uplatňoval sankce proti třiceti bývalým dceřiným společnostem ruského energetického giganta Gazprom, které byly vyvlastněné v zahraničí. Tentokrát je na seznamu 74 zbrojařských firem z Česka, Bulharska, Černé Hory, Estonska, Kanady, Litvy, Německa, Slovenska, Polska, Spojeného království a Spojených států. Úplný seznam zveřejnil Kreml na svém webu, píše server Fakt.
Na seznamu společností, s nimiž Moskva zakázala vojensko-technickou spolupráci, figurují také čtyři české firmy. Jde o společnosti Excalibur Army, Explosia, VOP-026 Šternberk a Mil International. Dopad uvalených sankcí na ekonomiku států Aliance je však sporný. Řada západních zemí totiž uvalila sankce na vojenskou spolupráci s Ruskem už po anexi Krymu v roce 2014 a následovaly další po začátku válečného konfliktu na Ukrajině.