Putin ponížen v přímém přenosu: Donedávna podřízený stát se vzepřel a ukázal mu, zač je toho loket

Ruský prezident Vladimir Putin byl dříve respektovaným lídrem, kterému málokdo oponoval. V poslední době se situace rapidně mění.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině se zapíše do dějin, ať už její konec bude jakýkoli. Ruská invaze do sousední země bude také patřit k osudovým rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina. Přestože si představoval, že jeho speciální vojenská operace proběhne během několika dnů, válka už trvá více než 9 měsíců. Ruské ztráty jsou obrovské, a i proto se obrací k šéfovi Kremlu i jeho nejbližší. Na veřejnosti se několikrát objevily spekulace, že Putin bude nahrazen.

Překvapení pro Putina

Ruská elita je připravena k odstranění svého vůdce v případě, že bude narůstat nespokojenost ve společnosti. „Putinovi spolupracovníci nejsou žádní putinisté, ale pragmatici. Pokud by se báli, že by mohli viset na lampách nebo být odvezeni k soudu v Haagu, tak raději prezidenta sesadí,“ uvedl před časem expert na Rusko Mark Galeotti, jak Události247 informovaly zde. Je zřejmé, že ruský prezident si nemůže být jistý své pozice, což se mu v minulosti nikdy nestalo. Naopak, podpora Putina byla v Rusku vždy obrovská.

Vzhlíželi k němu téměř všichni Rusové a patřil mu obdiv také lídrů spojeneckých zemí. I to se mění. Pozdvižení nedávno způsobil arménský premiér Nikol Pašinjan, který odmítl podepsat závěrečný dokument z jednání Ruskem vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tento krok překvapil nejen Putina, ale i běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který se také jednání zúčastnil, psaly Události247 zde. Teď šéfovi Kremlu uštědřil ponížení kazašský prezident Kassym Žomart Tokajev, který dorazil na jednání do ruské metropole.

Tokajev se osmělil

Záznam ze setkání státníků ukázal, že hlava státu Kazachstánu se odmítla podívat ruskému vůdci do očí, což mělo jasně naznačit, že nesouhlasí s válkou na Ukrajině, píše web Express. Okamžik vzdoru měl u Putina vyvolat cukání nohama a opět se tak potvrdily zdravotní problémy, které jsou dlouhodobě terčem spekulací. Jak dále připomíná server Expres, prezidenti se v Moskvě setkali při příležitosti 30 let rusko-kazašských vztahů. Putin si proto zřejmě představoval pohodové přátelské setkání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kasym Žomart Tokajev byl nedávno znovuzvolen kazašským prezidentem v předčasných volbách, ve kterých získal více než 80 procent hlasů

Tokajev sice na setkání potvrdil, že má všechny důvody být spokojen se vztahy mezi Ruskem a Kazachstánem, ale zároveň vyzval šéfa Kremlu, aby se díval do budoucnosti. „Musíte se dívat dopředu a za tímto účelem jsem sem přišel,“ cituje slova kazašské hlavy státu web Express. Nejde o první kritiku prezidenta Kazachstánu vůči Rusku. Jak připomíná web iDnes. Tokajev se už dříve vyjádřil negativně vůči ruské invazi na Ukrajinu a jeho země také přijala obyvatele Ruska, kteří prchali před mobilizací.

Jaká země se podle vás jako další otočí k Rusku zády?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad