Pod Putinem se třese židle. Nová kniha odkrývá, kdo ho může ve funkci nahradit

Jméno ruského prezidenta Vladimira Putina bylo v posledním roce jedno z nejčastěji skloňovaných. Vyšla o něm i řada knih. Některé nazačují jeho další působení v čele Ruska.

i Zdroj fotografie: premier.gov.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet připomíná, že než se Putin stal šéfem Kremlu nebyl nijak výraznou osobností. Málokdo si dokázal představit, že zrovna on nahradí v nejvyšší funkci Ruska Borise Jelcina. Podobně to může dopadnout i nyní. Putina může nahradit někdo zcela překvapivý. Možným kandidátům, kteří mají šanci usednout v Kremlu, se věnuje kniha novináře Witolda Jurasze a historika Hieronima Grala. Polští autoři knihu o Putinovi vydali 8. března, uvádí web Onet.

Elity čekají na příležitost

Podle nich se sice v Rusku k velké změně neschyluje, ale nová garnitura u moci může přesto být pozitivní. Své příležitosti se může chopit dosavadní ruská elita. „Mohou tento kurz napravit, vycouvat z války, mohou se prostřednictvím Západu pokusit uzavřít mír, napravit vztahy s Ukrajinou, ale především se zbytkem světa,“ cituje web Onet historika Grala. Podle něj se jedná o lidi, kteří jsou nyní v Putinově blízkosti. Přestože s ním nesouhlasí, zároveň si uvědomují, že nemají na výběr, pokud chtějí v budoucnu mít příležitost chopit se moci.

Grala pro web Onet upozornil, že jedinou opoziční postavou v Rusku je Alexej Navalnyj, který je však nyní ve vězení a nemá žádný přístup k moci. I proto na první pohled není možné v Rusku vidět žádnou osobnost, která by mohla Putina ve funkci fakticky ohrozit. Není proto divu, že se spekuluje o jménech typu Jevgenije Prigožina, který je přezdíván Putinův kuchař. Zakladatel Wagnerovy skupiny je ale zároveň od roku 2021 FBI zařazen na seznam nejhledanějších zločinců.

Prigožin chce vládnout na Ukrajině

Jeho zvolení do funkce ruského prezidenta by tedy bylo značně kontroverzní. Sám Prigožin navíc nemluví o své kandidatuře na ruskou hlavu státu, ale naopak nedávno uvedl, že se bude ucházet o prezidentský úřad na Ukrajině, jak Události247 psaly minulý týden. Prezidentské volby se totiž uskuteční příští rok nejen v Rusku, ale také na Ukrajině. Putina může ve funkci vystřídat někdo i dříve. Dlouhodobě se mluví o možném puči či revoluci.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin je majitel cateringové firmy Concord a také zakladatel Wagnerovy skupiny, přezdívá se mu Putinův kuchař

Web E15 připomíná, že i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přepokládá, že Putina odstraní někdo z jeho okruhu a „dravci budou brzy požírat dravce“. Ruský prezident má být údajně svržen spíše nějakou skupinou než jednotlivcem. Roli v tom mohou hrát i bezpečnostní služby, a proto je v tomto kontextu často skloňováno jméno šéfa FSB Alexandra Bortnikova, dodává server E15.

Kdo má největší šanci nahradit Putina?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem