Taktiky nacistického Německa: Už došlo i na děti. Putin má s ruskou mládeží odporné plány

Ruský prezident Vladimir Putin i po více než osmi měsících války dokáže svou absencí lidskosti překvapit.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента России / Creative Commons / CC BY
                   

Válka nikdy nepřináší pozitivní chvíle. Naopak je plná bolesti, zoufalství, utrpení. Přesto se většinou každá ze stran konfliktu snaží co nejvíce ušetřit těchto negativních pocitů své lidi. Zdá se, že u šéfa Kremlu to neplatí. Naopak se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl zapojit do bojů i ty nejzranitelnější. Od příštího školního roku se mají studenti podrobovat povinnému vojenskému výcviku, píše web Krone. Britové odhadují, že záměrem novinky má být zvýšení ochoty mladých lidí se mobilizovat a vykonávat vojenskou službu.

Reakce na špatnou morálku vojáků

„Tato iniciativa je také pravděpodobně součástí širšího projektu, který má vštípit ruskému lidu ideologii vlastenectví a důvěry ve veřejné instituce,“ cituje web Krone ze zjištění tajných služeb, které zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Dále z něj vyplývá, že v Rusku bude na kurz vojenské přípravy od příštího školního roku vyčleněno minimálně 140 hodin. Začít se má v září 2023. Podobný program, který zahrnoval také přípravy na chemický nebo jaderný útok, první pomoc a výcvik střelby, existoval v už v dobách Sovětského svazu, připomíná server Krone.

Vše bylo ukončeno v roce 1993, ale Putin zřejmě dospěl k závěru, že je nutná obnova. Cílem má být i zlepšení kvality branců. Během války na Ukrajině se několikrát ukázalo, že morálka v ruské armádě je velmi špatná. Také neochota Rusů bojovat za vlast upadá. Po vyhlášení částečné mobilizace na konci září se několik statisíců občanů raději rozhodlo zemi opustit a vyhnout se tím nástupu do armády. Záměr ruského prezidenta obnovit na ruských školách vojenský výcvik ale přesto trochu připomíná Hitlerjugend.

Výchova k vlastenectví jako priorita

I Hitlerová polovojenská mládežnická organizace vychovávala děti v rámci myšlenek nacistického Německa a základním cílem byla příprava na vstup do armády. Součástí proto byl důraz na fyzickou připravenost, schopnost rozumět taktice a umění ovládat zbraně. V tomto se proto Putin opět nacistickému vůdci přibližuje. Vlastenectví se už začalo na ruských školách vyučovat od letošního podzimu, jak Události247 informovaly zde. Hodiny se nazývají „rozhovory o důležitých věcech“ a probíhá v nich projekce filmů a kvízů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při výuce v ruských školách je nově kladen důraz na vyvracení toho, že Rusko špatně zacházelo s jinými státy, především Ukrajinou a Běloruskem.

Nechybí ani debaty s odborníky a prezentace. V Rusku se také rozšiřují učebnice dějepisu o informace o „zvláštní vojenské operaci“ na Ukrajině. Přesně tak totiž ruský prezident válku v sousední zemi označuje. Školy po celé zemi mají také za úkol od letošního školního roku slavnostně vyvěšovat ruskou vlajku a hrát státní hymnu. Moskva to považuje za natolik důležité, že do státních symbolů investovala přes 970 milionů rublů (337 milionů korun).

Jak na vás tento krok šéfa Kremlu působí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články