Ruský prezident Vladimir Putin schválil novou zahraničně politickou doktrínu založenou na konceptu ruského světa.
Podle webu Daily Mail pojem „ruský svět“ konzervativní ideologové používali ke zdůvodnění intervencí v zahraničí při ochraně ruskojazyčného obyvatelstva. Koncept „humanitární politiky“, který Putin v pondělí schválil, má 31 stran. Píše se v něm, jak by mělo Rusko „chránit, zabezpečovat a rozvíjet tradice a ideály ruského světa“, uvádí Daily Mail. Dokument je sice prezentován jako strategie pro nevojenskou sílu, ale obsahuje také myšlenky spojené s ruskou politikou a náboženstvím, připomíná ČTK.
Nová doktrína jako ospravedlnění
Právě tyto myšlenky jsou pak některými zastánci tvrdé linie využívány k ospravedlnění okupace částí Ukrajiny a podpory proruských separatistů na východě země. Stačí připomenout, že Moskva se od začátku invaze do sousední země odvolává na to, že jde o speciální vojenskou operaci s cílem demilitarizovat a denacifikovat napadenou zemi. Podle vyjádření mnoha ruských zástupců, včetně Putina, totiž mělo docházet v minulých letech na Ukrajině ke genocidě ruského obyvatelstva.
Toto tvrzení ale Kreml nijak nepodložil důkazy. Zdá se tak, že nová doktrína má počínání ruských sil na Ukrajině omluvit. „Ruská federace poskytuje podporu svým krajanům žijícím v zahraničí při naplňování jejich práv, zajišťuje ochranu jejich zájmů a zachování jejich ruské kulturní identity,“ cituje ČTK z nově přijatého dokumentu. Doktrína nemusí sloužit jen k aktuální situaci na Ukrajině, ale také do budoucna.
Obavy v Moldavsku rostou
Jak připomíná web Daily Mail, Putin už mnoho let upozorňuje na tragický osud zhruba 25 milionů etnických Rusů, kteří se po rozpadu Sovětského svazu ocitli v nově vzniklých nezávislých státech. Jako velký příznivce Sovětského svazu označuje událost z roku 1991 za „geopolitickou katastrofu“, píše Daily Mail. I proto tak zřejmě šéf Kremlu má neustále pocit, že státy, které byly dříve součástí svazu, jsou pod jeho vlivem. Na koncept „ruského světa“ se ruský prezident odvolal i v roce 2014, kdy Moskva anektovala poloostrov Krym.
Podle Putina tam Rusové žili v „rozděleném národě“, píše web Daily Mail. Podobně se ruští představitelé vyjadřují také v souvislosti s regionem Podněstří v Moldavsku. I proto v této zemi rostou obavy, že ji čeká podobný příběh jako Ukrajinu. Podle Moldavanů a Ukrajinců by mohly ruské síly zahájit útoky pod falešnou vlajkou, píše web Daily Mail. Putin plánuje v rámci nové politiky posílit spolupráci se slovanskými zeměmi, Čínou, Indií a státy Blízkého východu, Latinské Ameriky a Afriky, informuje ČTK.