Putin si připravuje úkryty. Schovat se může i v tajném podzemním městě

Ruská invaze na Ukrajině neprobíhá podle plánu a ani po roce situace nenasvědčuje většímu úspěchu Moskvy. Putin se tak začíná obávat o své bezpečí.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet upozorňuje na čím dál více se prohlubující paranoidní strach ruského prezidenta o vlastní bezpečnost. Potvrzuje to i nedávno zveřejněná informace, že šéf Kremlu se nyní místo letadlem přepravuje vlakem. Vagony, ve kterých pravidelně cestuje od začátku války na Ukrajině, jsou obrněné, jak Události247 psaly v půlce února. I při útoku na železnici by tak podle odhadů některých odborníků měl být Puti v bezpečí.

Úkryty pro tisíce lidí

„Nejspíš tam jsou řízené protiletadlové střely, vlak se proto dokáže ubránit útokům ze vzduchu, zaměření nepřátelskými zbraněmi se pravděpodobně souprava brání laserem. Nechybí rušička GPS a mobilního signálu,“ uvedl pro web TN vojenský analytik Jiří Vojáček. Teď se navíc ukazuje, že se Putin chystá ukrýt do podzemí. Web Onet píše, že šéf Kremlu nařídil rekonstrukci a modernizaci mnoha zapomenutých krytů z dob Sovětského svazu, a to nejen v Moskvě.

iZdroj fotografie: Pretenderrs / Creative Commons / CC BY-SA
Putinův vlak se na první pohled nemá příliš lišit od jiných souprav na ruské železnici, aby nepoutal pozornost

Jeden z vůbec největších podzemních komplexů se nachází na Uralu. Pod zemským povrchem je pak v Rusku rovněž schovaný například největší sklad potravin, léků či obrovské město vytesané do hor, uvádí Onet. Události247 navíc loni informovaly o spekulacích, že Putin má hned několik podzemních krytů a to nejen v Moskvě a jejím okolí, ale také na Sibiři a v pohoří Altaj. Do jednoho z takových úkrytů se může vejít až 100 tisíc lidí a jsou tak gigantická, že je lze srovnávat jen s komplexy v Severní Koreji. Další místa pro záchranu ruských elit se pak mají budovat.

Putin ze strachu falšuje fotografie

„Elitní kryt odlišuje od běžných protileteckých krytů to, že některé se nacházejí v hloubce zhruba 200 metrů, což s sebou nese obrovské náklady. Například oprava výtahu stojí asi 3,6 milionu zlotých (18 milionů korun),“ cituje polský Onet zjištění ruských novinářů pro portál Sobiesiednik. Vzhledem k nenávisti, která se na Putina od zahájení ruské invaze na Ukrajinu snáší, není překvapující, že se bojí o svůj život. I proto se často spekuluje o tom, že používá dvojníky či falšuje fotografie a videa ze setkání s obyvateli.

Ukrývání šéfa Kremlu před světem potvrzuje i expert na ruský bezpečnostní systém Andrej Soldatov. „Například na sto procent mohu potvrdit, že Kreml falšuje různé fotografie, na kterých je pak ve výsledku Putin obklopen prostými občany, dělníky, rolníky, vojáky. Falšuje také fotografie a i záběry své kancelář v Kremlu. To vím zcela jistě. Například má naprosto dokonalou repliku své kremelské kanceláře ve svém sídle v Soči,“ uvedl pro Deník N. Podle odborníka ruský prezident zcela propadl stihomamu a vše neustále utajuje.

Skončí v letošním roce válka na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety