Putin už asi prohrál válku, když sázel na snadnější postup v zimních měsících

Ruská armáda spoléhala na to, že v chladných měsících se jí podaří větší pokrok při útocích na Ukrajinu. Tato taktika zřejmě nevyšla.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Web Krone píše, že podle amerických analytiků se válka Ruska zdá být ztracená, protože teploty začnou brzy zase stoupat. Kvůli chladným zimním měsícům panovaly obavy. Kreml si plánoval, že krutá zima a nedostatek energie oslabí západní podporu Ukrajiny. I proto ruská armáda pravidelně podniká útoky na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Odstřihnutí od dodávek elektřiny, vody a tepla mělo Ukrajince donutit ke kapitulaci, uvádí web Krone.

Počet útoků se má snižovat

Taková strategie ale evidentně nevyšla a je jasné, že Rusko svou studenou válku zřejmě nevyhraje. Nemůže za to jen mírné počasí, které drží spotřebu energie v mezích, ale také neúspěch Moskvy dostatečně poškodit ukrajinskou infrastrukturu, dodává Krone. Američtí analytici také předpokládají, že Rusko z velké části vyčerpalo svůj arzenál raket dlouhého doletu. Podle odhadů už Moskava není schopná další vyrábět, a proto bude v budoucnu možný jen jeden útok měsíčně, uvádí web Krone.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruské vzdušné útoky často zasáhnou i obytné oblasti

Navíc se snižuje efektivnost takové ofenzivy, protože se zvyšuje počet sestřelených raket a dronů Ukrajinou. I proto je šéf Kremlu nucený neustále měnit strategii a vymýšlet nové postupy, aby dosáhl alespoň nějakého cíle. A tím má být dobytí Donbasu, uvádí Krone. S napětím se očekávají další kroky Ruska i v souvislosti s ročním výročím invaze na Ukrajinu. Ve hře je několik možných scénářů, jak Události247 informovaly minulý týden.

Přelet raket přes další evropské státy

Během pátku zasáhly ukrajinské území další vzdušné útoky. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj přišel s tvrzením, že dvě řízené střely Kalibr dokonce přeletěly přes vzdušný prostor Rumunska a Moldavska, informuje ČTK. Moldavsko tvrzení potvrdilo a předvolalo si na protest ruského velvyslance. Rumunsko ale takové obvinění odmítlo. Tamní ministerstvo obrany přišlo s prohlášením, že se ruská střela přiblížila k rumunskému vzdušnému prostoru asi na 35 kilometrů.

K incidentu se už vyjádřil také prezident Volodymyr Zelenskyj. „Několik ruských střel proletělo vzdušným prostorem Moldavska a Rumunska. Tyto rakety představují výzvu pro NATO a kolektivní bezpečnost. Je to teror, který musí být zastaven,“ cituje jeho slova ČTK. Rusko během pátku ve velkém odpalovalo na Ukrajinu střely, cílem byla opět energetická infrastruktura. Podle Ukrajiny se o mnoho raket dokázala postarat protivzdušná obrana, píše web CNN Prima News.

Je Putin v koncích?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa