Britská novinářka nastínila, co by mohlo vést k sesazení Putina

Ruský prezident Vladimir Putin si ve své zemi za roky ve vedení vybudoval velmi silnou pozici. Válka na Ukrajině ale všechno mění.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Podle britské novinářky Catherine Beltonové je převrat v Kremlu za určitých podmínek možný. „V případě těžké porážky může v Rusku dojít ke změnám. Odpovědní politici mohou odmítnout plnit rozkazy Putina, který může být považován za hrozbu pro stabilitu země,“ cituje ji web Onet. Podle britské žurnalistky by se tak mohla opakovat situace z 80. let minulého století, kdy byly v Rusku zahájeny reformy, které vedly k pádu komunistické strany. Vyjádření Beltonové je důležité, protože má udržovat pravidelný kontakt s představiteli ruských elit.

Patrušev jako nástupce

Onet připomíná, že v roce 2020 napsala knihu Putinovi lidé: Jak si KGB podmanila Rusko a pak zamířila na Západ. Její titul má vysoké hodnocení, a proto jsou i její vyjádření ohledně Putina brána vážně. Nedávno čelila otázce, kdo je podle ní možným nástupcem Putina. Její odpověď souhlasí s řadou spekulací, které favorizují za možnou novou ruskou hlavu státu Nikolaje Patruševa, generálního tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace. Je nejbližším Putinovým spojencem a často používá velmi podobnou rétoriku.

iZdroj fotografie: Фото пресс-службы Президента России / Creative Commons / CC-BY
Putin se s Patruševem zná už od 70. let, kdy spolu pracovali v KGB v Leningradě

Letos v jednom z rozhovorů pro ruská média prohlásil, že válka na Ukrajině se stala „vojenskou konfrontací mezi Ruskem a NATO, a především USA a Velkou Británií“, jak Události247 psaly v lednu. Generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Patrušev také označuje Západ za nepřítele, který má snahu zničit Rusko. Bylo by proto otázkou, jaká by nastala změna ve vztahu Ruska k invazi na Ukrajinu, kdyby Patrušev Putina vystřídal. To navíc nebude jen tak.

Po dobrém to nepůjde

Beltonová uvedla, že šéf Kremlu se nevzdá, dokud bude mít alespoň nějakou naději, že může ve válce v sousední zemi vyhrát. I proto má podle britské novinářky Západ pokračovat ve vyzbrojování Ukrajiny a svou pomoc zesilovat. „Porážka Ruska je nezbytná,“ cituje její slova web Onet. Uzavření příměří je podle ní nemožné. Vše se ale nakonec může vyvinout i jinak. Podle ruského opozičního politika Andreje Sidelnikova se v zemi připravuje ozbrojené povstání, které bude mít za cíl odstranit Putina od moci.

„Předání moci v Rusku nelze za žádných okolností dosáhnout mírovou cestou,“ uvedl Sidelnikov pro web Express. Ruský prezident má být podle něj ten, který svým dlouholetým vládnutím přivedl zemi na pokraj občanské války, jejíž přípravy už začaly. Pomoci se svržením Putina mají bojovníci z Legie Svobody Ruska, což mají být ruští dobrovolníci, kteří „nevidí jinou možnost než použít násilí ke změně současného ruského režimu“, uvádí Express.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa