Putin vyhrožuje. Obavy spojené s jadernými zbraněmi se opět zvyšují

Ruský prezident Vladimir Putin pronesl projev při příležitosti Dne obránců vlasti. Opět mluvil o ruském jaderném arzenálu.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Kremlu uvedl, že Moskva rozšíří své zásoby jaderných zbraní. „Zvýšenou pozornost budeme věnovat jaderné triádě,“ cituje Putinova slova web Plus Jeden Deň. Pojmem jaderná triáda se označují rakety odpalované ze země, z moře a ze vzduchu. Ruský prezident také uvedl, že ještě v letošním roce budou rozmístěny například nové mezikontinentální balistické střely Sarmat. Jde o raketu, která dokáže nést několik jaderných hlavic a přezdívá se jí Satan 2.

Ruské vyzbrojování pokračuje

ČTK připomíná, že raketu Sarmat Moskva poprvé odhalila v roce 2018. Podle ruských médií má dolet kolem 18 tisíc kilometrů a představuje proto nebezpečí pro celý svět. Rusko hodlá navíc pokračovat v dalším vyzbrojování. „Budeme pokračovat v hromadné výrobě hypersonických raket Kinžal vypalovaných ze vzduchu a hypersonických raket Zirkon vypalovaných z moře,“ cituje Putina web Plus Jeden Deň. Prohlášení ruského prezidenta budí obzvlášť obavy, a to vzhledem k dalším okolnostem, které se staly tento týden.

V úterý šéf Kremlu oznámil, že země pozastavuje plnění závazků vyplývajících ze smlouvy Nový START uzavřené se Spojenými státy, jak Události247 psaly tento týden. Dohoda uzavřená v roce 2011 v Praze mimo jiné stanovila, že obě strany musejí snížit na 1550 počet strategických jaderných hlavic, tedy zbraní použitelných na velkou vzdálenost, píše ČTK. Putin v úterý zdůrazňoval, že od smlouvy Rusko neodstupuje, ale pouze pozastavuje svou účast. Přesto takové prohlášení vyvolalo pobouření, které následně musela Moskva uklidňovat.

USA chce s Moskvou jednat

I proto došlo k následnému potvrzení, že Rusko bude limity ukotvené ve smlouvě nadále dodržovat, uvádí ČTK. USA přesto ruský postup označily za „nezodpovědné“. Zároveň náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandová uvedla, že Washington je připraven vrátit se k rozhovorům s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní. „USA a Rusko nesou velkou odpovědnost vůči celému světu za udržení bezpečnosti jaderných arzenálů. Svůj úkol musíme splnit,“ cituje její slova ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle americké diplomatky Nulandové jsou USA připravené jednat bez vzájemného obviňování a předběžných podmínek

Ke zmírnění napětí mezi Moskvou a Washingtonem zřejmě ale jen tak nedojde. Podle Nulandové bude Amerika nadále Ukrajině dodávat zbraně. „Do té doby, dokud bude Ukrajina muset bojovat za své přežití proti ruským útoků, budeme podporovat schopnost Ukrajiny bránit se a o obnovení její územní celistvosti a svrchovanosti,“ cituje náměstkyni amerického ministerstva zahraničí ČTK. Diplomatka zároveň ujistila, že USA konflikt s Ruskem nechtějí, ale trvají na tom, aby se Rusko z Ukrajiny stáhlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety