Každá druhá restaurace v Česku může letos zavřít: Kdo přežije, ten bude muset zdražit

Nejdřív koronavirová pandemie, teď vysoké ceny energií a další problémy související s válkou na Ukrajině. Na gastronomické podniky dopadá ekonomická krize.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Loňský rok byl pro řadu gastronomických podniků náročný nejen kvůli vysokým nákladům za energie. Provozovatelé hospod a restaurací měli významně náročnější i roky předchozí. Právě na ně totiž tvrdě dopadaly opatření proti covidu, jak připomíná web Podnikatel. Restaurace se v období koronavirové pandemie potýkaly nejen s omezením provozu, ale i velkým propadem návštěvníků. Před rokem řada gastro podniků uváděla, že jim klesla návštěvnost až o padesát procent, připomíná server Novinky.

Jen polovina provozovatelů je rozhodnutá pokračovat

Hlavní roli v tom tehdy nehrály jen obavy z nákazy, ale i zdražení energií a snahy Čechů více šetřit. Kromě toho se po odeznění koronavirové pandemie nevrátily ani vysoké počty turistů, kteří řadu podniků, hlavně v Praze, táhnou. V průběhu loňského roku se pak problémy jen navyšovaly. Na konci února Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, což vneslo nejistotu do všech odvětví. Inflace stoupala na rekordní hodnoty a ekonomická krize tak byla spuštěna. Kvůli tomu hodlá řada restaurací skončit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průzkum společnosti Edenred z října roku 2022 ukázal, že skoro 8 % provozovatelů restaurací chce své podniky nadobro zavřít

Jak vyplývá z průzkumu společnosti Edenred, téměř osm procent dotázaných je pevně rozhodnuto svůj podnik uzavřít. Menší část z nich se k tomu chystá hned, zbytek v horizontu několika měsíců. Dalších skoro jedenáct procent podniků uvedlo, že spíše skončí. Necelá třetina hospod a restaurací pak uzavření kvůli možným dalším komplikacím zvažuje.

Z průzkumu tak vyplývá, že až polovina českých restaurací může už letos zavřít svůj provoz. Plně rozhodnuto provozovat i v budoucnu svůj podnik je tak jen něco přes polovinu restauračních zařízení, vyplývá dále z říjnového průzkumu společnosti Edenred. Je však jasné, že vzhledem k vysokým cenám energií a drahým surovinám bude muset téměř každá restaurace a hospoda, která svůj provoz nezavře, zdražit.

Problémy jsou i mimo Česko

Mnoho provozovatelů v pohostinství své podnikáni definitivně pověsilo na hřebík už v létě. Od srpna je například uzavřena oblíbená restaurace zaměřená na moderní českou kuchyni s názvem Zenklovka na Praze 8. Jak informuje web Praha IN, důvodem je růst cen energií. Stejný osud potkal také restauraci Šeberák z okraje Prahy. „Celý provoz je závislý na elektřině, a to včetně kuchyně. Cena nám meziročně vzrostla trojnásobně a tyto náklady nejsme schopni pokrýt,“ cituje vyjádření majitele podniku Jakuba Olberta web Praha IN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Restauracím ubývají hosté i kvůli zvyšujícím se cenám za jídlo, včetně poledních menu

Vysoké ceny energií však zdaleka nedopadají jen na podniky v hlavním městě. Podle průzkumu, který si nechal zpracovat Plzeňský Prazdroj, zavírají restaurace nejčastěji ve městech do 20 tisíc obyvatel, informuje web Echo24. Kromě vysokých nákladů je časným problém také nedostatek personálu.

S úbytkem restaurací se potýkají i jiné země. Tisíce gastro podniků se zavírají například po celém Polsku, informuje web Businessinsider. Jedná se přitom nejen o nové hospody a restaurace, ale i mnoho let fungující zaběhnuté podniky. Patří mezi ně například varšavská pizzerie UFO, kterou milovníci italské kuchyně navštěvují od roku 1990 nebo již padesát let fungující restaurace Czardasz v Gdaňsku, dodává Businessinsider.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články