Velký podvod na děti: Rodiče se o tom ani nedoví a přijdou o celoživotní úspory

Děti tráví v dnešní době na sociálních sítích velké množství času. Kromě rizika závislosti přitom hrozí také vystavení se podvodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat. Sociálních sítí, které mají děti v oblibě je mnoho. Berou jim čas a často také peníze. Sociální sítě se stávají pro mnoho lidí možností rychlého a snadného výdělku právě skrz ty nejmenší. Prostřednictví takzvaných mikrotransakcí během živých přenosů si mohou přijít na zajímavé částky, jak informuje web iDnes. Na sociální síti TikTok může streamovat každý tvůrce starší 18 let, který má více než tisíc sledujících. Během svých živých vysílání pak má ideální příležitost vyzývat své fanoušky k posílání peněz.

Peníze za pár sekund slávy

„Diváci mají možnosti dobít takzvané ‚coiny‘ a poslat je svým oblíbeným tvůrcům v podobě dárků, takzvaných ‚donates‘. Tvůrci si poté můžou tyto dary přeměnit na peníze a nechat si je poslat na svůj účet,“ vysvětlil pro web iDnes spoluzakladatel firmy Tiktokuj.cz David Duc. A tak tvůrci jednoduše své sledující vybízí, aby se předháněli v posílání. Například vyhlásí soutěž v tom, který ze streamů se umístí výš v žebříčku. To určují samozřejmě příspěvky diváků. Nebo spíš jejich rodičů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud dítě používá zařízení, které si pamatuje kreditní kartu, může s ní kdykoliv zaplatit

Pokud v minulosti propojili svou platební kartu s mobilem ratolestí, lze poslat peníze influencerům jen pomocí několika kliknutí, píše dále web iDnes. Motivováni přitom mohou být děti nejen skrz snahu podpořit svého oblíbence, ale také aby byly vidět. Někteří tvůrci slibují za příspěvky několik vteřin slávy spočívající v napsání jména přispěvatele třeba na papír, díky čemuž to mohou vidět jejich přátelé. V klidu přitom nemohou být ani rodiče dětí, které sociální sítě nepoužívají.

Rizika u televizní obrazovky

Mikrotransakce je možné provádět také u celé řady mobilních her. V nich mohou děti za příspěvky získat nové oblečení pro své virtuální postavičky či výhody ve hře, připomíná web iDnes. Nejde přitom o žádné drobné. Děti mohou měsíčně za takovou zábavu utratit i tisíce korun. Úskalí má každá sociální síť. Například s vydáním nového Iphonu se vždy objevuje soutěž o nejnovější telefon na Instagramu. Asi málokterému uživateli se nestalo, že by nebyl označen v příspěvcích o jeho údajné výhře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nebezpečí na děti číhá i u televize. Děti často volají na zpoplatněné linky

Ve skutečnosti jde jen o způsob, jak z lidí vylákat údaje o platebních kartách. Jedinou ochranou je neklikat na odkaz a preventivně zablokovat v nastavení možnost označování v komentářích. Podvody se objevují nejen na sociálních sítích. Jak Události247 informovaly, riziko na děti číhá i při sledování televize. Na TV Barrandov ještě v loňském roce byla vysílána soutěž, která lákala diváky zavolat na zpoplatněnou linku. Málokdo přitom byl propojen přímo do studia. Někteří tímto způsobem přišli o tisíce korun a nejednalo se pouze o dospělé.

Co si o podobných soutěžích mířených na děti myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články