Jsou sankce západních zemí dostatečné? Rubl je totiž zpět na předválečné úrovni

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu Západ zavedl sankce, které měly tvrdě dolehnout na ruskou ekonomiku. Tamní měna se ale rychle vzpamatovala.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše server DeníkN, o ruské ekonomice v posledních dnech kolují rozporuplné zprávy. Na jednu stranu je predikován státní bankrot a na druhou stranu vidíme, že rubl stále posiluje. Nabízí se tak logická otázka, jestli sankce západních zemí k něčemu jsou. Ruský prezident Vladimir Putin by měl rychlou odpověď. Rusko sankcím odolalo. Postihy Západu šéf Kremlu před pár dny označil za „nešikovné“, jak informuje ČTK. Přitom to ale není tak růžové, jak se to snaží ruský prezident prezentovat.

Umělá pomoc rublu

Ruský finanční sektor byl výrazně postižen, centrální banka ztratila přístup k velké části svých zahraničních rezerv, zemi opustilo mnoho západních firem, prudce se propadla cena rublu, jak fakta popsala ČTK. V důsledku všech těchto okolností čeká ruskou ekonomiku propad. Podle Mezinárodního měnového fondu o 8,5 procenta. Ano, je sice pravdou, že rubl se ze svého dna dostal, ale nejde o vývoj úplně zcela přirozený. Ruská centrální banka podnikla několikrát kroků, které rublu pomohly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ekonomika

Zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 20 procent, a také nařídila ruským společnostem zaměřeným na vývoz, aby prodaly velkou část svých příjmů v cizích měnách, informuje o tom server Kurzy. Putin si je navíc moc dobře vědom, že silný kurz rublu může využít jako propagaci toho, že západní sankce proti Rusku nefungují. Příliš velkým překvapením tak není ani zpráva z posledních dní, že ruský prezident si pohrává s myšlenkou navázat rubl na zlato a další komodity, píše ČTK. Takový krok by měl posílit suverenitu ruského finančního systému.

Odvetné sankce se připravují

Navázání měny na zlato není nic nového. V minulosti bylo zcela běžné, že měnová jednotka odpovídá pevně stanovenému množství zlata. Během první světové války ale musely vlády tisknout peníze, aby se vyrovnaly s válečnými náklady, a tak se od zlatého standardu upustilo. Rusko by se mohlo k této praxi vrátit. To potvrdil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, když uvedl, že „o této otázce se s Putinem diskutuje“, píše ČTK.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ekonomické sankce

Ještě více tuto domněnku potvrzuje informace agentury TASS, že Putin podepsal nařízení o zavedení odvetných sankcí reagujících na „nepřátelské kroky některých zemí a mezinárodních organizací“, napsal server CNN Prima News. Během pár dní by mělo být jasné, na koho se sankce mají vztahovat. Je tak zřejmé, že válka začala nejen na Ukrajině, ale paralelně se tu otevřelo sankční bitevní pole. Západ bude muset být silný. Soupeřem je země s největšími zásobami zemního plynu na světě. A bez této komodity se těžce funguje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články