Zlom války se blíží: Rusko spustí každým dnem zásadní útok

Už několik týdnů se objevují spekulace o velké ruské ofenzivě. Vše nasvědčuje tomu, že rozhodující den se blíží.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defense of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
                   

Řada vojenských expertů naznačuje, že útok začne každým dnem, informuje web CNN Prima News. Rusko je připraveno. Podle odhadů ukrajinské armády má na novou vlnu útoků k dispozici 1800 tanků, 3950 obrněných vozidel, 2700 dělostřeleckých systémů, 800 raketových odpalovacích systémů, 400 stíhaček a 300 vrtulníků, píše web Foreign Policy. Do bojů se také zapojí statisíce nových rekrutů. Podle některých expertů mobilizace loni na podzim neskončila, ale tiše nabírá ruská armáda další síly, píše Foreign Policy.

Ke spuštění může dojít kdykoli

Rusku zřejmě nic jiného nezbývá, protože podle západních představitelů utrpělo na Ukrajině obrovské ztráty. Moskva měla od začátku invaze ztratit až 200 tisíc vojáků, jak Události247 informovaly na začátku února. Intenzivním náborem mohla armáda ztráty kompenzovat. I proto panují kvůli nové ofenzivě obavy. Začít může kdykoli a kdekoli. „Už teď vidíme, že Rusko zvyšuje vojenskou aktivitu v určitých částech fronty. Poblíž Bachmutu a Kreminny. Objevují se náznaky toho, že se na něco chystají,“ uvedl pro CNBC poradce ukrajinského ministerstva obrany Jurij Sak.

iZdroj fotografie: State Emergency Service of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Boje o Bachmut se staly podle mnohých nejkrvavějšími z celého konfliktu, bojuje se tam už mnoho měsíců

Právě nově mobilizovaní mají na frontu přicházet nejčastěji. Naopak vojenské techniky zatím nepřibývá. Ruský útok ještě není bezprostředně připravený, případně bude Moskva spoléhat hlavně na početní výhodu pěchoty, upozorňuje web CNN Prima News. Nejen s nedostatkem bojovníků může mít Ukrajina problém. Ani nedávno slíbená technika od Západu zřejmě nedorazí na pomoc včas. V uplynulých týdnech byly Kyjevu přislíbeny až stovky bojových tanků.

Napětí se zvyšuje každý den

Jde o německé Leopardy a americké stroje Abrams. Není ale jasné, kdy se první z nich do bojů zapojí. Zřejmě to nebude dříve než v březnu či v dubnu, píše Foreign Policy. Rusko to dobře ví, a proto bude pospíchat. I kvůli tomu se nemusí podařit ukrajinským silám ruský útok potlačit, dodává Foreign Policy. Upozorňují na to i někteří ukrajinští představitelé. „Bude to extrémně obtížné,“ cituje vyjádření ukrajinské poslankyně Sashy Ustinové k ustání ruské ofenzivy web Foreign Policy.

Podle ní nemá armáda ani dost munice. Poradce Sak přitom věří, že další boje nerozhodnou tanky, ale dělostřelectvo. Střelivo má přitom chybět oběma stranám, připomíná web CNN Prima News. Rusko zatím dál navíc pokračuje ve vzdušných útocích na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. V noci na čtvrtek byl vyhlášen leteckých poplach po celé zemi, informuje web Novinky. Rusko vypálilo celkem 36 střel s plochou dráhou letu, 14 z nich ukrajinská protivzdušná obrana zlikvidovala a další dvě byly vyřazeny.

Opravdu Rusko zaútočí? Není to jen taktika?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety