Unikly tajné ruské dokumenty. Podle nich Putin lže o ekonomice své země. Kde leží pravda?

Poprvé od začátku války na Ukrajině byly zveřejněny zisky ruského bankovního sektoru. Ztráta 25 miliard dolarů (600 miliard korun) ukazuje, že sankce západních zemí zabírají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čísla, která měla zůstat státním tajemstvím, zveřejnil zástupce ruské centrální banky Dmitrij Tulin. Jak píše web Daily Mail, banky podle Tulina ztratily za první pololetí letošního roku 25 miliard dolarů. Tím se poprvé za sedm let dostaly ruské banky do červených čísel. Důvodem je ruská invaze na Ukrajině, kvůli které západní státy zavedly proti Moskvě sankce. Nepomohly tak ani kapitálové kontroly, které podle analytiků jen zakryly trhliny, píše web Daily Mail.

Ekonomika před zhroucením?

Zhruba dvě třetiny ztrát souvisí s operacemi v cizí měně, a tak je zřejmé, že čísla za celý letošní rok budou ještě horší, uvádí Daily Mail. Jediné, co se Rusku daří pozitivně ovlivňovat je kurz rublu. V březnu na moskevském obchodu sice dosáhl rekordního minima, kdy byl jeho kurz 121,53 za dolar, ale o tři měsíce později se dostal na svoje maximum za posledních sedm let, kdy byl 50,01 za dolar, píše web Daily Mail. Aktuálně se kurz rublu vůči dolaru pohybuje kolem 60. Díky nouzovým opatřením se tak stal nejvýkonnější měnou na světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rubl

Přesto ani tyto zásahy státu zřejmě nepomohou se vyhnout ekonomickému zhroucení, které analytici Rusku předpovídají. Problémy naznačuje například skutečnost, že minulý měsíc Rusko poprvé za více než 100 let nesplatilo svůj zahraniční dluh, připomíná web Daily Mail. Přestože ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že sankce na zemi výrazněji nedopadají, realita je jiná. Nad vodou zemi nedokáže udržet ani velká výhoda v podobě zásob plynu a ropy, jak Události247 upozorňovaly zde.

Vydírání skrz plyn pokračuje

Podle politologa Jiřího Justa je dokonce ruská ekonomika na tom aktuálně „velice bídně“, jak uvedl pro server CNN Prima News. Důvodem jsou sankce západních zemí, které se začínají projevovat. A bude hůř. Evropská unie v rámci šestého balíčku sankcí rozhodla o embargu na ruskou ropu do konce roku. Výjimka se vztahuje jen na Česko, Slovensko a Maďarsko. Na Rusko dopadá také odchod řady západních společností. Jak píše web Daily Mail, z trhu se poroučelo více než 1000 západních firem.

Se sankcemi bojují také jednotlivci, protože na seznamu EU je řada ruských politiků i oligarchů. Putin se sice snaží vytvářet dojem, že se nic neděje, opak je pravdou. I to je zřejmě příčinou, proč používá Moskva plyn jako nástroj k vydírání Západu. Od středy jsou kvůli údržbě pozastaveny dodávky plynovodem Nord Stream 1. V sobotu ráno mělo dojít k obnovení, ale nestalo se tak. Podle plynárenské společnosti Gazprom bude plynovod mimo provoz, dokud nebudou odstraněny problémy s turbínou, píše ČTK.

Co si o ekonomické situaci v Rusku myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články