Klub diktátorů: Putin s čínským prezidentem chystají zvěrstva, o kterých se lidstvu ani nezdálo

Po uspořádání společných vojenských her se vůdcové Ruska a Číny sejdou osobně. Si Ťin-pching vyrazí do zahraničí poprvé od vypuknutí pandemie covidu-19.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

O summitu „Klubu diktátorů“ informuje web The Sun. Ruský prezident Vladimir Putin se se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem sejde ve středu. Tedy jen týden poté, co skončily společné vojenské hry obou zemí konané v Rusku, píše The Sun. Čína tam vyslala tisíce svých vojáků. Celkem se mělo do akce zapojit také 60 válečných lodí a 140 letadel. Hry tak potvrdily spojenectví Ruska a Číny, které bylo přislíbeno na únorovém summitu v Pekingu, dodává web The Sun.

USA mohou očekávat kritiku

Vůdcové tam mluvili jen pár dnů před začátkem ruské invaze na Ukrajinu o „přátelství bez omezení“, připomíná web The Sun. Teď se hlavy státu setkají na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu. Podle serveru The Sun bude mít na akci čínský prezident šanci potvrdit svůj vliv v oblasti, Putin zase může naplno dát najevo svůj příklon k Asii. Očekává se také, že oba prezidenti dají najevo svůj odpor vůči Spojeným státům. Moskva má k USA negativní postoj aktuálně především kvůli pomoci Kyjevu ve válce na Ukrajině.

Čína má zase rozepře s Washingtonem kvůli situaci na Tchaj-wanu. Hlavní město Tchaj-pej v uplynulém měsíci navštívilo několik vrcholných amerických představitelů. Peking přitom ostrov považuje za své území. Další klín, který vzdálí USA s Ruskem a Čínou je krok obou zemí pozvat na summit Írán, který USA považují za sponzora terorismu. Kromě zmiňovaných zemí se takzvaného „klubu diktátorů“ zúčastní také představitelé Indie, Pákistánu, Tádžikistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu, píše web The Sun.

Hrozba je velká

Všechny lídry spojují jejich negativní skutky. Jak píše web The Sun, například íránský prezident Erahim Raisi má podle aktivistů za sebou krvavou historii plnou vražd a poprav. V roce 1988 měl nařídit zabití tisíce lidí. Nejvíce obav ale budí prohloubení spojenectví Moskvy a Pekingu. Putin se obrací k Asii, protože kvůli válce na Ukrajině čelí západním sankcím. Čína z toho velmi těží. Jak píše server The Sun, za prvních 7 měsíců letošního roku vzrostl obchod mezi Ruskem a Čínou téměř o třetinu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Peking v podpoře Moskvy bude navíc podle oborníků dál pokračovat. Prohloubení spojenectví tak může mít katastrofální následky. Jak Události247 již upozorňovaly, Čína má třetí největší armádu na světě, druhou největší námořní flotilu za Ruskem a druhou největší flotilu ponorek hned za USA. Navíc Rusko i Čína patří mezi jaderné velmoce. Právě použití jaderných zbraní se stává pro lidstvo čím dál obávanější hrozbou.

Co si o společných plánech Ruska a Číny myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články