Putin se nezastaví před ničím: Po Ukrajině má na řadu přijít Bělorusko

Spojenectví Ruska a Běloruska se během války na Ukrajině viditelně posílilo. Minsk zároveň více podléhá ruským tlakům a může být brzy pohlcen.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Posledním signálem, že ruský prezident Vladimir Putin je ve vztahu ke svému běloruskému protějšku tím silnějším, bylo oznámení o umístění jaderných zbraní. Web Euro Zprávy píše, že tím běloruský vůdce Alexandr Lukašenko šéfovi Kremlu značně usnadnil cestu, jak ohrozit bezpečnost celé Evropy. Putin o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku informoval minulý víkend, Lukašenko to následně potvrdil ve svém pátečním projevu k národu. Jak Události247 psaly v sobotu, běloruský prezident zároveň varoval před hrozbou třetí světové války.

K ovládnutí Běloruska má dojít do 7 let

Běloruská hlava státu má za to, že Rusko po jaderných zbraních sáhne, pokud se bude cítit v ohrožení. Ještě před tím se ale může ruské území značně rozrůst. Web Euro Zprávy informuje, že sjednocení obou spřátelených zemí nemusí být záležitostí daleké budoucností. Již nyní Minsk funguje jako určitý vazal Moskvy. „Děje se to, přestože Rusové ani jejich vojenská přítomnost rozhodně není vítaná místními,“ uvedl pro web Euro Zprávy vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. Vypadá to tak, že Putin se nezastaví před ničím.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Bělorusku proběhly v roce 2020 po prezidentských volbách protesty, protože lidé volby považovali za zfalšované

Běloruský prezident si navíc ani nemůže dovolit svému ruskému protějšku příliš odporovat. Jeho země je na Rusku ekonomicky závislá a sám Lukašenko nemá příliš pevnou pozici, což měly podle Řepy ukázat protesty v roce 2020. Všechny tyto skutečnosti tak nasvědčují tomu, že podle Putinových plánů má nejspíš po Ukrajině přijít na řadu Bělorusko.

Že Moskva má se sousední zemí velké plány vyplývá i z nedávno uniklého dokumentu, o němž Události247 informovaly v únoru. Píše se v něm, že Rusko plánovalo anexi Běloruska už v roce 2021. K ovládnutí má dojít postupně pomocí politických, vojenských a ekonomických prostředků během 7 let.

Putin má vše promyšleno

Web Euro Zprávy upozorňuje, že ruský prezident má v plánu ovládnout v Bělorusku média, armádu a počítá i s jednotnou měnou. Vše už je zřejmě rozjeto, což dokazují i již existující webové stránky s názvem „Informačně analytický portál Svazového státu“. Snahu Ruska ovládnout sousední zemi potvrzují i odborníci. „Cíle Ruska v Bělorusku jsou stejné jako na Ukrajině. Pouze v Bělorusku se spoléhá spíše na nátlak než na válku,“ cituje web Euro Zprávy velvyslance USA při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Michaela Carpentera.

Rozrůstání moci Ruska může být hrozbou pro Evropu, protože se tím prodlouží hranice se státy NATO a EU. Největší ohrožení to znamená pro Litvu a Polsko. Informace navíc přichází ve chvíli, kdy ani situace na Ukrajině pro Západ nevypadá dobře. Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley uvedl, že je nepravděpodobné, že by se letos Kyjevu podařilo vyhnat ruskou armádu ze svého území, informuje web Euro Zprávy. USA také dostatečně nepomohou, protože podle něj není ve Washingtonu potřebná vůle k dodání balistických střel ATACMS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články