Bělorusko by mělo být na pozoru. Putin plánuje zemi brzy anektovat

Pro Rusko je Bělorusko významným spojencem, což se obzvlášť projevuje v náklonnosti Minsku i během konfliktu na Ukrajině. Moskva to ale zřejmě dobře nemyslí.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC-BY
                   

Uniklé dokumenty ukazují, že ruský prezident Vladimir Putin má v plánu ovládnout Bělorusko během sedmi let, informuje web Express. Ovládnout sousední zemi chce Moskva postupně pomocí politických, vojenských a ekonomických prostředků. Dokument na plán anexe Běloruska mělo Rusko vydat už v roce 2021, píše Express. Dojít k tomu má vytvořením společné unie obou zemí, ve které by byla dána priorita ruským zájmům. Text dokumentu získal web Yahoo News, který ruské plány odhalil.

Jasné ovládnutí země

Není však jasné, jestli ruské záměry zpracované v roce 2021 nějakým způsobem ovlivnila probíhající válka na Ukrajině. Na druhou stranu je evidentní, že tento konflikt upevnil spojenectví běloruského vůdce Alexandra Lukašenka a šéfa Kremlu Vladimira Putina. Web Business Insider upozorňuje, že Bělorusko se díky tomu stává stále větší ruskou loutkou. Plány na zbavení země nezávislosti proto rozhodně nejsou neproveditelné. Navíc cíle, které jsou v dokumentu, už se realizují.

Do roku 2022 mělo dojít k prosazení proruských nálad u politických a vojenských elit a obyvatelstvu, dále také k omezení vlivu nacionalistických a prozápadních sil v Bělorusku, píše Business Insider. Minsk to naplnil například tím, že loni v únoru zrušil nejaderný status země a rozšířil vojenskou přítomnost ruských sil v zemi. I proto bije běloruská opozice na poplach. „Není to unie rovných. Je to plán pro pohlcení Běloruska Ruskem,“ cituje komentář Světlany Tsikhanovské k odhalenému dokumentu web Express.

Bělorusko může Rusům pomoci

Za dokumentem stojí prezidentské ředitelství pro přeshraniční spolupráci, které se přímo zodpovídá Putinově administrativě. Úkolem oddělení je vykonávat kontrolu nad sousedními zeměmi jako je Estonsko, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Ukrajina a Bělorusko. Informace z uniklého dokumentu navíc zapadají do aktuálního dění, kdy se upevňuje spojenectví Putina s Lukašenkem. Běloruský vůdce před pár dny uvedl, že se země za určitých podmínek může zapojit i do války na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruská armáda má mít podle odhadu k dispozici zhruba 50 tisíc vojáků

„Jsem připraven bojovat společně s Rusy z území Běloruska zatím jen v jednom případě. Pokud odtamtud (z Ukrajiny) alespoň jeden voják přijde na území Běloruska s cílem zabít můj lid. Pokud se dopustí agrese proti Bělorusku, odpověď bude nejkrutější. A válka získá úplně jiných charakter,“ cituje Lukašenka web BBC. Potvrdil tím pokračování vojenského spojenectví s Ruskem. Web Express připomíná, že Moskva udržuje v Bělorusku zhruba 10 tisíc vojáků a společně s běloruskou armádou provádí společná cvičení.

Spojí se oba státy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články