Tajná služba odkryla plány Putinova Ruska: Chystá se vytvořit až dvoumilionovou armádu

Na vytváření početné ruské armády upozornila ukrajinská vojenská tajná služba. Podle ní se Moskva chystá ohlásit další vlnu mobilizace.

i Zdroj fotografie: Управление информации и пресс-службы Главы Республики Крым / Creative Commons / CC-BY
                   

V průběhu ledna má do ruské armády podle ukrajinské vojenské tajné služby nastoupit dalších 500 tisíc branců, informuje TASR. „Přípravy na ohlášení další vlny mobilizace v Rusku už aktivně probíhají,“ cituje vyjádření ukrajinských tajných služeb slovenský web Plus Jeden Deň. Právě kvůli tomu rozvědka odkryla, že Moskva plánuje vytvořit armádu, která bude mít přibližně dva miliony vojáků. Tajná služba v té souvislosti upozornila na nedávné legislativní změny v Rusku týkající se mobilizace. Podle jejich informací výcvik ruských sil už probíhá.

Další mobilizace padne i na obyvatele hlavního města

Web Plus Jeden Deň připomíná, že loni v září ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Dotknout se měla zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností. Už první dny ale ukazovaly, že nábor probíhá velmi chaoticky, jak psaly Události247 v září. Povoláni byli nejen lidé bez bojových zkušeností, ale také staří a nemocní. Teď má Rusko podle ukrajinské vojenské rozvědky povolat v průběhu ledna až půl milionu dalších branců. Kyjev předpokládá, že budou nasazeni do sérií ruských útoků na jihu a východě země.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Částečná mobilizace se dotkla i obyvatelů poloostrova Krym, který Rusko v roce 2014 anektovalo

Podle zástupce hlavního ukrajinského ředitelství vojenské rozvědky Vadyma Skibického ofenziva proběhne na jaře a v létě. Na další mobilizační vlnu v Rusku upozornil tento týden i důstojník ukrajinské armádní rozvědky Andrej Černjak. I podle něj má Moskva povolat do zbraně dalších 500 tisíc mužů. „Kreml nyní povolá také obyvatele velkých měst, včetně strategických průmyslových center po celém Rusku. To bude mít velmi negativní dopad na již tak trpící ruskou ekonomiku,“ cituje jeho slova iDnes.

Rusko chce uzavřít hranice

Mobilizace má tak podle něj dopadnout i na obyvatele Moskvy a Petrohradu. Ukrajinci předpokládají, že dnem vyhlášení další mobilizace bude 15. leden, kdy v Rusku definitivně končí zimní svátky, upozorňuje web The Guardian. Důvodem další mobilizace mají být obrovské ruské ztráty ve válce na Ukrajině. Podle ukrajinského ministerstva obrany už Rusko v bojích přišlo o více než 114 tisíc Rusů.

Rusko nicméně další vlnu mobilizace popírá, uvádí web Plus Jeden Deň. Zároveň je nutné připomenout, že Putin dosud nevydal nařízení, které by podzimní mobilizaci formálně ukončilo, píše web iDnes. Další nábor ruských sil předpokládal už na konci loňského roku Oleksij Reznikov. Uváděno bylo i konkrétní datum, 6. ledna, kdy k jejímu vyhlášení mělo dojít. Upozornil také na to, že Rusko během ledna uzavře hranice, aby zabránilo v odchodu mužů mladších 65 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa