Kreml zvolil novou taktiku náboru vojáků. Slibuje návrat bývalé přítelkyně

Rusko zažívá ve válce na Ukrajině velké ztráty. I proto došlo na konci září k částečné mobilizaci, ale zřejmě to nestačí.

                   

Podle Ukrajinců ztratili Rusové tisíce kusů bojové techniky a desetitisíce lidí. Podle pondělního hlášení ukrajinského ministerstva obrany na sociální síti Twitter muselo frontu opustit už 98 800 ruských vojáků. Někteří o život přišli, další kvůli zranění nemohli ve válce pokračovat. I pro velkou ruskou armádu to není malé číslo, a proto nebylo překvapující, že v září ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Týkat se měla zhruba 300 tisíc lidí s bojovou zkušeností. Ukázalo se, že to nebyla zcela pravda.

Další mobilizace se připravuje

Povoláni byli v některých ruských oblastech všichni, kdo nebyli příliš staří či nemocní, jak Události247 informovaly zde. I proto některé zdroje uváděly, že mobilizace se týká až milionu lidí. Dojít mělo i na studenty vysokých škol, přestože ruský ministr obrany Sergej Šojgu tvrdil, že této skupiny obyvatel se nábor týkat nebude. Ani podzimní mobilizace ale zřejmě nestačila k doplnění personálu v armádě. Nedávno se objevily informace o druhé vlně mobilizace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko chce v příštím roce navýšit počet členů armády na více než 2 miliony

Moskva to sice popřela, ale americký Institut pro studium války předpokládá, že takový krok měl jen uklidnit rostoucí nespokojenost v ruské společnosti, píše web iDnes. Podle analytiků vše nasvědčuje tomu, že se Rusko na druhou vlnu náboru chystá. Ještě před tím, než narukování svým obyvatelům Moskva nařídí, zkouší je nalákat dobrovolně. Jak informuje web Onet, nedávno byla spuštěna kampaň, která Rusy povzbuzuje k odchodu na frontu. Propagandistická videa upozorňují na značné výhody.

Ruská bezradnost je zjevná

Samozřejmostí je kladení důrazu na vlastenectví, morálku a společenský pokrok. Některá videa ale míří i na ty, kteří touží po materiálních hodnotách. Natočen je například mladý muž, který překvapuje své přátele, kteří jsou na večírku tím, že si v rámci vojenské zkušenosti vydělal tolik peněz, že si mohl dovolit koupit automobil. Další video je zřejmě určeno těm, kteří teskní po svých bývalých partnerkách, píše Onet. Ukazuje vojáka, ke kterému se vrací jeho bývalá přítelkyně na základě toho, že je ohromena jeho statečností. O návrat k ní ho dokonce prosí.

Další video pak například ukazuje muže středního věku, který opouští práci v továrně, aby podepsal smlouvu s armádou. Mnoho propagandistických záznamů přestavuje válku jako šanci uniknout z ponuré reality chudoby a bezmoci, píše web Onet. V listopadu Putin při setkání s matkami mobilizovaných vojáků uvedl, že je lepší zemřít v boji za vlast, než se upít k smrti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad