Moskva je závislá na vyspělé západní technologii, kterou potřebuje pro své moderní zbraně. Zoufalí Rusové mohou součástky ale získat i jinak.
O problémech Ruska s mikročipy informuje server Daily Mail. Důvodem nedostatku součástek jsou západní sankce. Ty Moskvě nedovolují nakupovat polovodiče, konektory, transformátory či izolátory vyrobené v USA, Velké Británii, Japonsku, Německu a na Tchaj-wanu, píše web Daily Mail. Na získávání čipů z těchto zemí je přitom Rusko závislé. Moderní zbraně zemi ve válce na Ukrajině rychle dochází. Nedostatek vybavení tak nakonec může být tím, co rozhodne o neúspěchu Ruska v invazi do sousední země.
Moskva ztrácí na Ukrajině území
Svědčí o tom i poslední zprávy z fronty. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se ukrajinským silám podařilo od začátku září dobýt zpět zhruba 2 tisíce kilometrů čtverečních území, píše ČTK. „Ruská armáda v těchto dnech ukazuje to, co umí dělat nejlépe – nastavuje záda,“ uvedla ukrajinská hlava státu. Jeho vyjádření potvrzuje také zpráva amerického Institutu pro studium války (ISW). Podle nejnovějších odhadů ukrajinské síly v Charkovské oblasti dobyly zpět okolo 2500 kilometrů čtverečních.
Zásluhu na tom mají také moderní zbraně, které Ukrajincům dodávají západní země. Naopak Rusko jich má evidentně nedostatek, což může Kyjevu hrát do karet i nadále. Podle ukrajinského premiéra Denyse Shmyhala Rusům zbylo jen několik hypersonických střel a celkem ztratili už téměř polovinu svého arzenálu,uvádí Daily Mail. Kvůli sankcím Západu navíc nemají podle Smyhala, jak nedostatek zbraní doplnit, píše web Daily Mail. Zároveň je ale třeba upozornit na ještě jednu možnost, která Moskvě zůstává.
Dodržování sankcí jako cesta z války
Obrátit se může na Čínu, která nepřistoupila k protiruským sankcím. Už dříve Peking dodal Rusku drony či vozidla, píše dále web Daily Mail. Mikročipy ale jsou celosvětovým problémem. Jejich nedostatek způsobila hlavně pandemie koronaviru. Rusko také bude muset za poptávané zboží pořádně zaplatit. Některé součástky od začátku války zdražily desetinásobně, píše web Daily Mail.
U některých položek si ale Rusové snaží poradit jednoduchým způsobem. Podle americké ministryně obchodu Giny Raimondové se uchylují k vyjímání součástek z domácích spotřebičů, jako jsou myčky nádobí nebo ledničky. Moskva si navíc může poradit i tím, že se jí podaří obejít sankce. I proto by měly západní státy více dbát na kontrolu prodeje čipů. Nejde jen o dodržování sankcí, ale také o to, že odstřihnutí Ruska od moderních technologií může urychlit konec války.