Stovky padlých denně. Boje o Bachmut jsou neúprosné. Pomoc Západu je navíc pomalá

Město Bachmut na východě Ukrajiny se v posledních týdnech stalo synonymem pro nejkrvavější boje. Přesto se Rusům výrazný posun nedaří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Blesk připomíná předpoklad, že ruská armáda bude chtít Bachmut ovládnout do prvního výročí invaze na Ukrajinu. To se zřejmě nepodaří. Ani přes velké ztráty, které Rusové v okolí města zažívají. Podle ukrajinského generálního štábu ztratila Moskva za jediný den 800 mužů, píše Blesk. Celkem mělo Rusko přijít od začátku války už o 141 260 vojáků. Ve skutečnosti může být tento počet i daleko vyšší. Západní představitelé odhadují, že Rusko ztratilo v bojích už více než 200 tisíc lidí, jak Události247 psaly na začátku února.

Zisk Bachmutu není na pořadu dne

Právě boje v Bachmutu mohly statistiky mrtvých výrazně navýšit, a to bez znatelného postupu. I proto se podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ruské armádě nepodaří Bachmut ovládnout před 24. únorem. Mnohem pravděpodobnější je podle expertů scénář, který načrtl zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Ten nedávno uvedl, že jeho bojovníci obklíčí město do března či dubna, připomíná deník Blesk.

Je tak evidentní, že se ruský prezident Vladimir Putin nebude moci v rámci ročního výročí války pochlubit větším úspěchem. Už řadu týdnů se přitom spekuluje, co Rusko symbolicky v tento den podnikne. Mluví se hlavně o velké ofenzivě, která může přijít z několika směrů. ISW předpokládá, že se Moskva uchýlí k další vlně vzdušných a raketových útoků zaměřených na civilní objekty po celé Ukrajině, uvádí Blesk.

Pomoc Západu je pomalá

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má za to, že ruská ofenziva už začala. „Ruské útoky už přicházejí z několika směrů,“ cituje jeho slova ČTK. V rozhovoru pro BBC ukrajinská hlava státu uvedla, že Ukrajina se dokáže ruské agresi bránit, dokud sami nebudou schopni zahájit protiofenzivu. K tomu Kyjev potřebuje pomoc Západu. „Moderní zbraně samozřejmě urychlují mír. Zbraně jsou jediný jazyk, kterému Rusko rozumí,“ cituje Zelenského ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zelenskyj opakovaně vyzývá Západ k větší vojenské pomoci

Západní státy sice v posledních týdnech přislíbily válkou zasažené zemi dodávky dalších zbraní, včetně bojových tanků, ale bude to zřejmě trvat týdny, než dorazí na bojiště. Kyjev je tempem, jakým zbraně přichází, frustrován, píše BBC. Zelenskyj také v rozhovoru opět odmítl, že by se Ukrajina v rámci případné mírové dohody vzdala jakéhokoli území. I proto bude vyžadovat bezpečnostní záruky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou