Konec velkolepého Ruska. Za rok se z velmoci stal opovrhovaný stát

Ruský prezident Vladimir Putin si rozhodnutím zahájit invazi na Ukrajinu proti sobě poštval téměř celý svět. Ztrácí vliv a ničí vlastní zemi.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko si v posledních letech vybudovalo status velmoci, se kterou je nutné na mezinárodní úrovni vždy počítat, připomíná web Onet. Velkou roli v tom hrálo ruské nerostné bohatství a také armáda, která budila respekt. To vše je nyní pryč. I kdyby Moskva nakonec válku na Ukrajině vojensky vyhrála, zůstane v poli poražených, píše Onet. Důvodů je hned několik. Pro Západ je Rusko nepřítel číslo jedna, se kterým se již nepočítá. Západní státy se navíc postupně úspěšně zbavují i závislosti na ruských energiích.

Jednota Západu překvapila

Největší změna pak nastala ve vnímání Ruska ze strany Ukrajinců. Řada z nich považovala sousední zemi za spřátelenou, nyní však Ruskem pohrdají, píše web Onet. Ukrajina za každé situace vyjde z války jako vítěz, protože bude mít velmi silnou armádu, perspektivu na členství v Evropské unii a silné vazby na Severoatlantickou alianci, píše web Onet. Šéf Kremlu se přitom snažil svým rozhodnutím rozpoutat na Ukrajině konflikt dosáhnout něčeho zcela jiného. Nečekal však, že Západ se proti němu spojí a stane se věrným podporovatelem Kyjeva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po ruské invazi se vůči Ukrajině napříč západními státy strhla obrovská vlna solidarity

Jednota západních zemí panuje i v odporu vůči Rusku. Moskva si toho nemohla nevšimnout. V nedávném rozhovoru to zmínil i mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Jak informuje web iDnes, v rozhovoru pro ruský list Izvestija obvinil státy NATO, že fakticky bojují proti Rusku. Zmínil také, že „Západ Rusku nenaslouchá“. Moskva evidentně nečekala, že se západní státy ve snaze čelit Rusku spojí. Překvapen může být Putin také reakcí Číny. Peking sice nezavedl po vzoru ostatních zemí vůči Rusku žádné sankce, kritiky se ale nebojí.

Silné postavení jen v Rusku

Vůči Kremlu se vymezuje především v souvislosti s jadernými hrozbami, připomíná Onet. Zároveň ale je u Číny evidentní zájem, aby Rusko válku na Ukrajině neprohrálo, protože by pak mohlo dojít k přerušení rusko-čínského společenství. Překvapivé proto nejsou ani snahy Pekingu působit jako mírotvorce. Nedávno Čína vyzvala Rusko i Ukrajinu k ukončení bojů a zasednutí k mírovým rozhovorům, jak Události247 psaly na konci února. Apel zůstal bez zjevné odpovědi.

Ruská hlava státu se zřejmě bude snažit započatou válku dovést do konce. Přestože Putin přišel o svůj vliv ve světě, na domácí scéně se stále těší velké podpoře. A to i přes obří ztráty vojáků. Rusové ve většině válku podporují nebo jsou vůči ní lhostejní, popisuje web Onet. Ti, kteří by se snažili činnost Ruska v sousední zemi jakkoliv zpochybnit, čeká trest kvůli novým zavedeným zákonům, připomíná Onet. Ke kritice se ve velkém zatím neschyluje ani u ruské elity, která se zřejmě obává o ztrátu vlivu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články