Uniklý dokument ukázal, jak velké problémy Rusko ve skutečnosti má. Putin může veškerou svou snahu zabalit

Invaze Ruska do sousední země se může ukázat jako osudový krok, který může zemi zničit. Moskva má problémy ve všech oblastech.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině mnoho Rusů zpočátku nezajímala a nijak se proti ní nebouřili. S postupem času se to ale mění. Dopadají na ně sankce a výrazně jejich náhled změnila také částečná mobilizace vyhlášená ruským prezidentem Vladimirem Putinem v září. „Dosud na Ukrajině bojovali Čečenci a najatí vojáci, ale teď to budou naši kamarádi, děti našich kamarádů. Budou to lidé z Moskvy, Petrohradu, z velkých měst, obyčejní lidé,“ okomentoval pro web iRozhlas tehdejší krok ruský aktivista emigrant Anton Litvin.

Druhá mobilizace na spadnutí

I proto se podle něj postoj ruské společnosti proměnil. Negativní reakce Rusů byla zřejmá ihned po vyhlášení, kdy statisíce lidí zemi opouštěly. Ti, kteří zůstali a nakonec nemuseli nastoupit do armády nemají vyhráno. Jak Události247 informovaly zde, Putin zřejmě chystá druhou mobilizaci. Tím by si proti sobě ruský prezident poštval další řadu ruských občanů. Poslední kapkou pro ty nejvěrnější pak může být ekonomická situace, do které se Rusko postupně dostává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mobilizaci v Rusku Putin vyhlásil 21. září 2022, rekrutovat se mělo 300 tisíc branců

Země nedávno schválil rozpočet na příští rok a předseda Dumy Vjačeslav Volodin přiznal, že „tento rozpočet je nejtěžší za poslední roky“, píše web Money. Schválený dokument odhaluje, jak špatně na tom Rusko je. To nejhorší má navíc teprve přijít a země zřejmě nebude schopna dál financovat konflikt na Ukrajině. Podle Volodina bude více než třetina rozpočtu na příští rok vynaložena na sociální výdaje. Velkou položkou je také vojenské výbava, která se z části skrývá pod označením tajné účely, informuje dále web Money.

Pesimistické vyhlídky

Tvořit má až 56 miliard rublů. Podle všeho má proto v budoucnu dojít na scénář s označením Globální krize. Je to jeden z možných vývojů situace, které představila Centrální banka Ruska v srpnu. Podle základního scénáře, který banka označila za nejpravděpodobnější, má klesnout ruské HDP v roce 2023 o 1 až 4 procenta, v dalších letech o 1,5 až 2,5 procenta. Varianta Globální krize ukazuje, že má ruské HDP v příštím roce klesat více než letos, kdy se předpovídá pokles o 4 až 6 procent.

Ruská centrální banka dále uvádí, že ruské problémy jsou způsobeny hlavně vnějšími faktory, které souvisí s tím, že „přední ekonomiky balancují na pokraji recese“, uvádí dále server Money. Podle expertů je to jen částečná pravda. Viníkem současné situace má být hlavně samo Rusko, které válku na Ukrajině způsobilo. Vše se Moskvě vrací jako bumerang. Další velká rána ještě přijde jakmile začne platit embargo EU na ruskou ropu. Rusové nejsou na zhoršení situace připraveni, protože tamní státní média jim reálný obraz o situaci země nepředkládají.

Jak podle vás Rusko nakonec skončí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články