Kvůli válce na Ukrajině bude Moskva čelit dalším sankcím. Tento týden o novém balíčku opatření jednali velvyslanci EU v Bruselu.
Zástupci evropské sedmadvacítky na setkání v Bruselu řešili především rozšíření seznamu položek, které nebudou moci být do Ruska exportovány. Jak upozorňuje web Echo24, ve výčtu se objevily bidety, záchodové mísy, splachovací nádržky a podobné sanitární výrobky. Jde především o symbolickou rovinu, protože právě takové vybavení na začátku války ruští vojáci kradli z ukrajinských domácností.
Rusové bez záchodových mís
Server Euobserver upozorňuje, že vývoz toaletních mís byl v rámci evropských sankcí zakázán už minulý rok v říjnu. Nyní má zákaz opět vstoupit v platnost, a to v den ročního výročí invaze, tedy 24. února. „Toalety se staly symbolem 24leté vlády ruského prezidenta Vladimira Putina, která nepřinesla pro ruské občany nic, co by zlepšilo jejich životy. Jedna z pěti ruských domácností stále nevlastní toaletu,“ napsal Euobserver.
Gesto EU je sice zřejmé, otázkou, ale zůstává na kolik sankce na sanitární zařízení budou fungovat. Web Echo24 připomíná, že mnoho obchodníků opatření porušuje. Připouští to i někteří evropští politici. „Zdá se být zcela jasné, že obchodníci nacházejí způsoby, jak legálně obchodovat se zbožím, řekněme s Tureckem, Kazachstánem nebo Arménií, z nichž pak jde dál do Ruska. Tyto země nedodržují sankční režim,“ cituje Echo24 vyjádření lotyšského premiéra Krišjánise Kariňše.
Kariňš v té souvislosti rovněž poukázal na růst evropského obchodu právě se zmiňovanými zeměmi. Řešením má podle lotyšského předsedy vlády být spolupráce s těmito zeměmi, což je následně bude motivovat, aby sankce také dodržovaly. Druhou možností je pak podle premiéra zákonné opatření a kriminalizace obcházení sankcí, dodádá Echo24.
Sankce podle EU fungují
Nová protiruská omezení míří nejen na určité výrobky, ale také na konkrétní osoby. V rámci 10. balíčku sankcí EU mají na seznam přibýt další politici, armádní činitelé i propagandisté, píše web Seznam Zprávy. Tento seznam je přitom už nyní velmi dlouho. Celkem EU uplatňuje sankce vůči 1386 osobám a 171 subjektům, uvádí web Consilium Europa. Cílem nových sankcí je ale zatlačit na Rusko hlavně z ekonomického hlediska. Celkově mají postihnout ruský export v hodnotě 10 miliard eur (237 miliard korun), dodávají Seznam Zprávy.
I stávající sankce na Moskvu výrazně dopadly. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové příjmy Ruska z prodeje ropy a plynu do EU meziročně poklesly o 2 třetiny, píše web Euroskop. Zastropováním cen ropy má Rusko ztrácet zhruba 160 milionů eur denně (asi 3,8 miliard korun). Naopak Ukrajina může podle šéfky Evropské komise nadále počítat s podporu EU.