Rusové chystají útok, který se bude podobat 1. světové válce

Už mnoho týdnů se mluví o velké ruské ofenzivě. Ukrajina si to nemůže podle odborníků dovolit, protože na rozdíl od Ruska myslí i na lidské zdroje.

i Zdroj fotografie: Ukrinform TV / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Experti upozorňují, že ruská strategie se liší v tom, že pro Rusko nemají životy vojáků žádnou cenu, a proto je ochotna jich v ofenzivě mnoho ztratit, píše web Onet. Bývalý velitel polských ozbrojených sil Miroslaw Rozanski uvedl, že Ukrajina bude potřebovat pro účinnou obranu a oslabení potenciálu Rusů dodávky raketových systémů. Podle amerického Institutu pro studium války už začala ofenziva ruských jednotek v Luhanské oblasti, uvádí web Onet. Podle zástupců ukrajinské rozvědky budou cílem hlavně Luhanská a Doněcká oblast.

Životy bez ceny

Přestože se o ruské ofenzivě mluví už dlouhodobě, zhruba od srpna loňského roku, nyní už nejde jen o nástroj informační války, píše Onet. Podle odborníka Rozanského bude zvýšená aktivita Rusů viditelná v následujících týdnech. A to i v souvislosti s blížícím se ročním výročím od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Moskva se může opět pokusit dosáhnout svého cíle, kterým je odstranění stávající ukrajinské vlády od moci, připomíná Onet. Někteří odhadují i jiné ruské záměry.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V souvislosti s ročním výročí invaze se předpokládá, že Putin učiní zásadní krok

Například americký historik ruského původu Jurij Felštinskij nedávno uvedl, že se Moskva pokusí o rychlý postup v Doněcké a Chersonské oblasti, jak Události247 informovaly tento týden. Bývalý velitel polských ozbrojených sil odhaduje, že Rusko zapojí hlavně pozemní pěchotu, čímž se má útok podobat první světové válce. „Pro Putina a vedení jeho armády nemají životy vojáků žádnou cenu,“ uvedl pro web Onet. Podle něj je to dobrá zpráva pro Západ, ale nikoli pro vojáky.

Ukrajinské cíle jsou stejné

I z toho důvodu si Kyjev nemůže takovou širokou ofenzivu dovolit. Na šetřící stránku Ukrajiny upozornil i Rozanski. „Někteří to považují za známku slabosti nebo potíží. Ukrajina se připravuje na to, aby mohla pokračovat v akcích, které důsledně prováděla doposud. Zničení ruského vnitrozemí, donutit nepřítele stáhnout se,“ uvedl pro Onet. V té souvislost připomněl události v Chersonu. Okupované město se na podzim nakonec Ukrajině podařilo osvobodit. Navíc strategický cíl Ukrajiny zůstává i po téměř roce války stejný.

Tím je především zachování územní celistvosti, dodává Onet. Exvelitel polských ozbrojených sil ale také připomíná význam Krymu. Nadvláda nad poloostrovem podle něj znamená bezpečnost námořních a komunikačních cest. Rusko si to má uvědomovat, a proto se snaží vést útočné operace i jižně od Doněcka. Tím zabraňuje tomu, aby se Ukrajině nepodařilo odříznout Krym od pevninského Ruska, uvedl pro Onet. V pátek ale přišla zpráva o rozsáhlém leteckém útoku na celé ukrajinské území, upozorňují Novinky. Výbuchy mají být hlášeny i v Kyjevě a jeho okolí.

Je Ukrajina připravená na případný další útok Ruska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále